Využívání veřejné dopravy v západní Evropě zůstává v průměru pod úrovní z doby před příchodem pandemie covidu-19. V jednotlivých zemích se však situace výrazně liší, v Německu a ve Francii se například využívání veřejné dopravy v důsledku vládních opatření zvýšilo. Vyplývá to ze studie nizozemské finanční skupiny ING.

„Dojíždění do práce se po pandemii skutečně změnilo,“ uvedl ekonom ING Rico Luman, který je spoluautorem studie. „Pracujeme z domova více než dříve, což se v údajích (o využívání veřejné dopravy) projevuje,“ dodal.

Studie zkoumá situaci v letošním druhém čtvrtletí. Nejvýraznější pokles oproti období před příchodem pandemie podle studie zaznamenalo využívání veřejné dopravy v Británii, které se snížilo o 21 procent.

V Německu však využívání veřejné dopravy stouplo o osm procent; podpořilo ho zavedení výhodné prázdninové jízdenky za devět eur (zhruba 220 Kč) měsíčně, která lidem umožňuje cestovat regionální hromadnou dopravou po celé zemi. Ve Francii činil nárůst devět procent, kromě vládních opatření k tomu podle studie mohlo přispět například menší využívání práce z domova, napsala agentura Reuters.

Zdroj : ČTK