Invoitix

[quote]Upozornit na ekologickou zátěž způsobenou leteckou dopravou chce institut Veronica nově spuštěným webem Nelétám.cz. Na webové stránce má ode dneška každý možnost zjistit informace o dopadech letectví na životní prostředí a popřípadě podepsat manifest. Na tiskové konferenci to dnes řekl autor webu Petr Ledvina.[/quote]

Ekologický institut Veronika chce internetovou stránkou upozornit především na to, že letecká doprava je zodpovědná za pět procent podílu lidstva na globálním oteplování. „Všimli jsme si, že v Česku není žádná platforma, kde by se mluvilo o vlivu letectví, který je pro životní prostředí velký. Týdenní dovolená například na Bali má na globální oteplování přibližně stejný dopad jako rok života strávený doma, kde si jednotlivec vaří, vytápí dům, dojíždí do práce nebo chodí na koncerty,“ řekl Ledvina.

Letecké dopravy podle fyzika zabývajícího se klimatickou změnou Jana Hollana stále přibývá. „Je to dáno i tím, že letecké palivo nemá spotřební daň jako silniční dopravní prostředky. Z toho vyplývá, že letadla mají levné palivo, a proto není cestování tímto způsobem drahé ani na velké vzdálenosti,“ řekl Hollan. Podle něj je však létání nejškodlivější způsob utrácení peněz z hlediska oteplování. „Je potřeba velké uvědomění veřejnosti, že létání není jediná možnost. Samozřejmě, že někdy je to nezbytné, ovšem cestování letadlem pro zábavu by každý mohl zmenšit zhruba na desetinu,“ řekl. Alternativou je například cestování po Evropě vlakem nebo pořádání videokonferencí místo osobních setkání lidí žijících ve vzdálených zemí.

Web má především vzdělávací roli. Zájemci se tam dočtou jednak o škodlivosti letectví, ale také o alternativách, které mohou využít místo letadel. „Odkazujeme na stránky, kde jsou konkrétní rady, jak jinak může člověk cestovat. Web není spojený s peticí, ani nemíří na politiky. Je to čistě sběr podpisů jako závazků, že už nelétám,“ řekl Ledvina. Dodal, že až organizátoři získají větší množství signatářů, propojí tuto platformu především s evropskou peticí na zdanění leteckého paliva a předloží ji představitelům kraje.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP