[quote]Autobusová společnost BusLine dnes odmítla tvrzení Transparency International (TI), že by mohla být propojená s advokátní kanceláří Fiala, Tejkal a partneři, která administruje zakázku Královéhradeckého kraje na autobusové dopravce. Jednatel skupiny BusLine Jakub Vyskočil ve vyjádření pro ČTK označil tvrzení TI za nepotvrzené konspirační teorie. Nařčení TI v úterý odmítla i advokátní kancelář. Autobusový tendr má hodnotu 7,7 miliardy korun.[/quote]

TI pochybnosti k tendru vznesla v úterý. Týkaly se podezření na střet zájmů mezi firmou BusLine a advokátní kanceláří Fiala, Tejkal a partneři. Pochyby má TI i o rozhodnutí kraje o vyloučení jednoho uchazeče z tendru. O všem TI poslala otevřený dopis předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petru Rafajovi.

Vyskočil uvedl, že obsah dopisu přesahuje obvyklou míru nepravd, polopravd a konspiračních teorií, se kterou se BusLine musí podle něj v poslední době stále častěji potýkat. Uvedl, že žádná společnost ze skupiny BusLine nebyla nikdy zastupována, ani jinak nevyužívala služeb advokátní kanceláře Fiala, Tejkal a partneři. „Tvrzení TI jsou jen nepotvrzenými konspiračními teoriemi, které při podrobnějším zkoumání nemají ani žádnou logickou souvztažnost,“ uvedl Vyskočil.

Doplnil, že v soutěžích neúspěšní uchazeči používají kromě standardních právních postupů i postupy nestandardní, včetně mediálního tlaku na nezávislé státní orgány a účelové spolupráce s organizacemi, které se samy popisují jako nezávislé a transparentní. BusLine podle Vyskočila nemá důvod pochybovat o zákonnosti postupu hradeckého kraje.

Hradecký kraj tendr na dopravce pro zajištění dotované linkové dopravy pro léta 2020 až 2030 vypsal loni v říjnu. Kraj již vybral vítězné firmy, ale ÚOHS tendr v polovině září zrušil po podnětu jednoho z účastníků. Účastník soutěže v námitce poukázal na to, že v případě objednání menšího počtu kilometrů se cena vzešlá ze soutěže mění v nevýhodnou. Kraj proti rozhodnutí antimonopolního úřadu chystá podání rozkladu. Kraj odmítl i pochybnosti TI týkající se oprávněnosti vyřadit jednoho uchazeče z tendru.

Podle výsledku tendru tři z osmi oblastí vyhrála společnost BusLine KHK. Tři má i sdružení Transdev Morava a Audis Bus. Zbylé dvě mají obsluhovat sdružení společností CDS Náchod a P-Transport a sama společnost CDS Náchod.

 

Zdroj : ČTK