FILE - In this Dec. 22, 2020 file photo, a Qatar Airways plane prepares to take off at San Francisco International Airport during the coronavirus pandemic in San Francisco. Egypt on Tuesday, Jan. 12, 2021, opened its airspace to Qatari flights with a Qatar Airways jetliner is expected to land in Cairo later this week, airport officials said. The flight on Friday would be the first commercial one between the two countries since Egypt joined three other Gulf countries in boycotting Qatar in 2017. (AP Photo/Jeff Chiu, File)

Z největšího izraelského letiště v Tel Avivu odletěl první z mimořádných přímých letů mezi Izraelem a Katarem, které tyto státy bez diplomatických vztahů dojednaly u příležitosti mistrovství světa ve fotbale. Dohodnuto je šest párů letů, které mají být přístupné i palestinských fotbalovým fanouškům, uvedla agentura AFP.

První let kyperské společnosti Tus Airways odstartoval kolem 10:00 SEČ v neděli z Ben Gurionova letiště nedaleko Tel Avivu. Na palubě byli podle AFP hlavně fotbaloví fanoušci. „Myslím, že pro mě jako Izraelce bude neuvěřitelné být na místě a jsem si jistý, že se budu cítit v Kataru bezpečně,“ uvedl jeden z cestujících. Další agentuře AFP řekl, že se chystá i na zápasy mužstev zemí, s nimiž nemá Izrael diplomatické vztahy, například Íránu či Saúdské Arábie. „Nemohu cestovat do těchto zemí a setkat se tam s místními fanoušky, tak to pro mě bude mimořádná sportovní událost,“ dodal.

Izraelské úřady vyzvaly své občany, aby respektovali katarské zvyklosti. V arabském státě bude po dobu konání mistrovství světa i několik izraelských konzulárních úředníků, kteří budou řešit případné problémy izraelských občanů.

Podle dřívějších informaci se katarské a izraelské úřady dohodly, že na palubu přímých letů budou mít přístup Izraelci i Palestinci. Až na výjimky přitom Palestinci na Ben Gurionovo letiště nemohou. Zatím není jasné, zda na palubě dnešního letu byli i palestinští fanoušci.

Fotbalové mistrovství světa začíná dnes zápasem domácího Kataru s Ekvádorem. Světová fotbalová federace FIFA vyčlenila na šampionát, který poprvé v historii pořádá arabská země, pro fanoušky z Izraele a Palestiny na 10.000 vstupenek.

Katar byl v roce 1996 první zemí z Perského zálivu, která navázala s Izraelem obchodní styky. V roce 2009 Katar ale veškeré vztahy s Izraelem přerušil kvůli izraelským útokům v Pásmu Gazy.

Zdroj : ČTK