[quote]Vrchní soud v Praze dnes potvrdil podmíněné tresty šesti obžalovaným v případu zmanipulování dvou tendrů vypsaných Správou železniční dopravní cesty (SŽDC). Oproti rozsudku pražského městského soudu jim ale navíc uložil peněžité tresty. Nejpřísnější, dvouletou podmínku soud potvrdil inženýrovi staveb SŽDC a předsedovi hodnotící komise Pavlu Sukovi. Podle odvolacího soudu navíc má zaplatit pokutu 75.000 korun. Dnešní rozhodnutí je pravomocné. V případu byla obžalována i projektová firma SUDOP Praha, tu soudy osvobodily.[/quote]

Suka soudy shledaly vinným ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Ostatní obžalované – bývalého obchodního ředitele SUDOP Petra Lapáčka, jeho podřízenou Helenu Mazancovou, jednatele liberecké firmy Valbek Lukáše Hruboně, někdejšího generálního ředitele Výzkumného ústavu železničního Antonína Blažka a člena představenstva ústavu Petra Kavána – pak z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Obžalovaní vinu už dříve odmítli.

Lapáčkovi, Blažkovi, Kavánovi a Hruboňovi soud potvrdil devítiměsíční podmínky s odkladem na rok a půl. Lapáček musí oproti původnímu rozsudku podle dnešního rozhodnutí zaplatit peněžitý trest 500.000 korun, zbylí muži pak 125.000 korun. Lapáčkovi uložil soud vedle podmíněného trestu ještě tříletý zákaz působení ve statutárních orgánech firem, ostatním obžalovaným zakázal činnost na rok. U Mazancové odvolací senát potvrdil trest tak, jak ho vynesl pražský městský soud.

Kauza se týkala tendrů „Technicko-provozní studie – Technická řešení VRT“ a „Revitalizace trati Chlumec nad Cidlinou – Trutnov“ z roku 2015. Kritériem pro získání zakázek bylo nabídnout nejnižší cenu. Obžaloba tvrdí, že úspěšní zájemci – mezi nimiž pokaždé figurovala SUDOP – se u obou zakázek se svými konkurenty předem dohodli na ceně, jakou ve výběrovém řízení nabídnou. První zakázku zájemci získali s nabídkovou cenou 34,4 milionu korun bez DPH, druhou s cenou 18,8 milionu.

 

Zdroj : ČTK