[quote]Zabezpečení dveří proti otevření za jízdy ve starších typech vagonů vyjde České dráhy na 85 milionů korun. Za ně dopravce plánuje pořídit zařízení signalizující nedovření dveří pro 630 vagonů od plzeňské společnosti Alkal Baterie. Vyplývá to z informací zveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek. K zabezpečení dveří se dopravce rozhodl po neštěstí z léta loňského roku, kdy při jízdě vlaku ve 111kilometrové rychlosti z nedovřených dveří vlaku vypadla dvouletá holčička.[/quote]

Zařízení se bude montovat do všech typů vozidel, které mají mechanicky otevírané dveře. Jde o vozidla vyráběná v bývalém východním Německu do 80tých let, řekl ČTK mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Dopravce pro zakázku zvolil podobu rámcové smlouvy, nemusí tedy vyčerpat všechny peníze určené na opravu celého počtu zmíněných vozidel.

Smrtelné neštěstí se stalo loni 24. července. Drážní inspekce bezprostředně po nehodě uvedla, že dítě vypadlo z rychlíku jedoucího z Luhačovic do Prahy z okna. O den později uvedla, že zatím není jasné, jak se tragédie stala. V závěrečné zprávě již mluví inspektoři o tom, že vlak vyjel z Olomouce s nedovřenými dveřmi, které se při jízdě samovolně otevřely. Podle policie se to stalo ve chvíli, kdy byla matka s dvěma dcerami na toaletě.

Zdroj: ČTK