[quote]Železniční zabezpečovací systém ETCS, který umožňuje převzít kontrolu nad řízením vlaku například výpravčím, zatím v Česku nefunguje. Připraven je pouze na koridoru mezi Kolínem a Břeclaví, spuštěn ovšem bude až poté, co dopravci dokončí jeho testování. Další úseky se připravují. ČTK to sdělil mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marek Illiaš. Na české železnici v posledních týdnech prudce přibývá mimořádných událostí, podle poslance Pirátů Ondřeje Polanského je jejich příčinou právě chybějící ETCS. Zavádění systému má mnohaleté zpoždění.[/quote]

ETCS je automatický zabezpečovací systém, který umožní přenos informací o trati a jízdě strojvedoucímu a zároveň centrálně sleduje a kontroluje dodržování rychlosti a směru vlaku nebo i případných omezení na trati. Hlavním úkolem systému je zajištění bezpečnosti vlakové dopravy a aktivní zásah do řízení vlaku v případě selhání nebo omylu strojvedoucího. V ČR je 9374 kilometrů železnic, ETCS by mělo být na 2600 kilometrech.

Podle Polanského se o nasazení zabezpečovačů typu ETCS rozhodlo už v 90. letech, přičemž celá dodávka měla být ukončena někdy po roce 2010. Podle poslance je problém především na straně dodavatele, kterým je společnost AŽD Praha. Její šéf Zdeněk Chrdle to však odmítá, podle něj firma postupuje podle harmonogramu. Připustil ovšem, že společnost řešila při instalaci systému technické problémy. Podle něj hraje roli odlišný vývoj železnice v Evropě, který má vliv na implementaci systému.

Pomalé zavádění ETCS v minulosti kritizoval také Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Úřad prověřoval budování železničních systémů v letech 2009 až 2016. Podle NKÚ bylo tehdy hlavní příčinou pomalého zavádění systému zdržení při vývoji technologie a také chybějící závazný program pro zavádění tohoto systému.

ETCS je podle SŽDC připraveno na trati z Kolína přes Břeclav ke státním hranicím. Podle Illiaše nyní musí jednotliví dopravci otestovat slučitelnost palubních jednotek k ETCS, které pro provoz musí mít ve vlacích. Poté by mohl být spuštěn běžný provoz.

SŽDC připravuje systém na dalších tratích, konkrétně mezi Kralupy nad Vltavou, Prahou a Kolínem, Petrovicemi u Karviné, Přerovem a Břeclaví, letos by měla začít instalace na tratích Přerov-Česká Třebová, Praha Uhříněves-Votice a Plzeň-Cheb.

Zabezpečovacím systémem musejí vybavit své vlaky také dopravci. České dráhy mají teď ETCS na lokomotivách Vectron a na rakouských jednotkách railjet a na lokomotivách 1216 ÖBB, které provozují mezi Prahou, Brnem a Břeclaví. Zároveň vybírají dodavatele mobilní části systému na více než 400 vozidel. Podle mluvčího dopravce Petra Šťáhlavského budou systémem vybaveny také všechny nově pořizované vlaky.

Stát se systémem počítá na dálkových tratích, na regionálních kolejích nejspíš nebude. Podle SŽDC by to bylo ekonomicky neúnosné a v konečném důsledku by to mohlo vést až k likvidaci řady regionálních tratí. „Všechny tratě v ČR jsou zabezpečeny byť různými druhy zabezpečovacích zařízení. Vyšetřovaní nehod z posledních měsíců, kdy vznikly mimořádné události například nerespektováním návěstidel, ukázalo, že se vždy jednalo o chybu lidského faktoru, nikoliv techniky,“ uvedl Illiaš.

Na české železnici fungují různé typy zabezpečovacích zařízení. Jde například o systém Mirel, který by měl v případě projetí návěstidla na červenou vlak automaticky zastavit. ETCS by měl sjednotit zabezpečovací zařízení v celé EU.

 

Zdroj : ČTK