Invoitix

Začala přestavba smíchovského nádraží v Praze. Rekonstrukce za 5,1 miliardy korun bude zahrnovat opravu kolejí a nástupišť, přestavbu podchodů a jejich prodloužení či vybudování výtahů. Práce se podle mluvčí Správy železnic (SŽ) Nely Eberl Friebové uskuteční za plného provozu. Hotovo má být v roce 2027. Stavbu slavnostně zahájili ministr dopravy Martin Kupka (ODS), generální ředitel SŽ Jiří Svoboda, pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a zástupci stavebníků.

Přestavbu provede konsorcium firem Metrostav TBR, OHLA ŽS, Hochtief CZ a Elektrizace železnic Praha. Více než 83 procent peněz na přestavbu získala SŽ z evropských fondů. Národní financování zajišťuje Státní fond dopravní infrastruktury.

Smíchovské nádraží je významné pro vlaková spojení Prahy se západem Čech. Nynější budova stanice byla postavena v 50. letech 20. století. Na rekonstrukci nádraží naváže výstavba dopravního terminálu pro MHD, kterou pražský magistrát plánuje vybudovat do konce roku 2030.

Projekt nového dopravního terminálu podle primátora vedení města koordinoval se SŽ. Západně od železniční stanice vznikne také parkoviště P+R. „Město tady bude investovat dalších sedm miliard do rozvoje MHD,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti).

Modernizace stanice a výstavba terminálu má také pomoct s rozvojem Prahy 5. „Staví se zde byty pro tisíce nových obyvatel a nové kancelářské budovy. Jejich zaměstnanci budou dojíždět do tohoto místa, ale myslím si, že význam jak opravy nové železniční stanice, tak nového terminálu není jen pro Prahu 5, ale pro celou Prahu a Středočeský kraj,“ řekla starostka městské části Radka Šimková (Praha 5 Sobě).

„Čeká nás kompletní proměna tohoto železničního uzlu. Čeká nás proměna nádraží, které se zároveň promění na moderní terminál, který dokáže propojit jednotlivé druhy dopravy,“ řekl dnes Kupka. Přestavba má podle SŽ zvýšit kapacitu stanice. Podle ředitele správy se počítá s napojením na plánovanou tříkolejnou trať ve směru na hlavní nádraží.

Most přes Nádražní ulici bude po dokončení rekonstrukce tříkolejný. Na něj bude podle představy SŽ navazovat nový tříkolejný most mezi Smíchovem a Podskalím, který má nahradit železniční most přes Vltavu. Součástí rekonstrukce nádraží je také výstavba lávky směrem k Radlické ulici za 314 milionů korun. Umožní lidem přístup na jednotlivá nástupiště a zároveň propojí stanici s novou čtvrtí vznikající na Smíchově. Nahradí lávku, která musela ustoupit bytové výstavbě.

Předání staveniště SŽ plánuje na začátek března. Podle Eberl Friebové si rekonstrukce nádraží vyžádá jen dílčí omezení pohybu cestujících ve stanici. K nástupu do vlaků budou využívat jen část nástupišť. Vzniknout má podle mluvčí i jedno provizorní nástupiště.

„Rekonstrukce vytíženého nádraží Praha-Smíchov za plného provozu je sama o sobě velkým úkolem. Zvláštní pozornost budeme muset věnovat i koordinaci s dalšími investory, kteří realizují projekty v bezprostřední blízkosti nádraží. To je neobvyklá situace vyžadující pečlivé plánování a koordinaci,“ řekl generální ředitel společnosti Metrostav TBR Aleš Gothard.

Smíchovské nádraží bylo otevřeno jako druhá velká stanice v Praze v roce 1862. Nynější budova stanice byla postavena v 50. letech minulého století, protože původní budovy se i kvůli poškození za druhé světové války nedochovaly. Nádraží patří k nejvytíženějším železničním uzlům v Praze, a to spolu s Masarykovým a hlavním nádražím, na které bylo napojeno deset let po svém vzniku.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP