[quote]Mezi českými dopravci roste zájem o zkapalněný zemní plyn (LNG), uvedl v dnešní tiskové zprávě Český plynárenský svaz (ČPS). Ve svých statistikách eviduje více než dvojnásobný meziroční nárůst z 21 na 52 vozidel, které mohou v ČR využít tři veřejné plnicí stanice. Poslední z nich byla otevřena minulý týden u Mladé Boleslavi. Podle ČPS motivují dopravce k přechodu na LNG zejména požadavky jejich zákazníků, kteří prosazují principy udržitelného podnikání. Na výraznější podporu státu se však stále čeká, upozornil svaz.[/quote]

Celkově se podle něj v Česku aktuálně projektuje 18 nových LNG stanic, které mají už zajištěné financování ze strany ministerstva dopravy. V provozu by měly být do konce roku 2022. Do roku 2030 by pak podle Národního akčního plánu čisté mobility měl vzrůst jejich počet až na tři desítky, uvedl ve zprávě ČPS. Podle dat Svazu dovozců automobilů je v Česku registrováno zhruba 8,4 milionu vozidel všech kategorií.

„Ukazuje se, že aktivní podpora rozvoje LNG přináší výsledky. Dopravci reagují jak na odbornou pomoc od našich členů, tak na zohlednění ekologických aspektů v rámci výběrových řízení a motivaci od významných zákazníků. V ČR tak roste počet vozů i plnicích stanic,“ řekla dnes výkonná ředitelka ČPS Lenka Kovačovská. „Masivní rozvoj se však přes veškerou snahu komerčního sektoru neobejde bez podpory státu. Také proto budeme i nadále prosazovat podpůrná legislativní opatření, jako je zachování snížené sazby spotřební daně, osvobození vozidel na plyn od mýta nebo investiční podpora na pořízení vozidel,“ dodala.

Svaz připomněl, že ke společnému postupu v rámci rozvoje LNG v ČR se podpisem memoranda o spolupráci s ČPS zavázala v loňském roce společnost Škoda Auto. Výhodnost LNG proti tradičním pohonným hmotám podporuje mimo jiné spotřební daň. Od začátku loňského roku sice stoupla spotřební daň na metr krychlový LNG jako automobilového paliva z 1,44 Kč na 2,80 Kč, stále je ale významně nižší proti 12,84 Kč za litr benzinu a 9,95 Kč za litr nafty. Pořizovací cena nákladních vozů na toto palivo je však vyšší u jejich naftových verzí.

 

Zdroj : ČTK