[quote]Osobní lodní dopravci budou moci zažádat o kompenzace ztrát z tržeb z loňského jara. Ministerstvo dopravy k tomu připravilo program podpory vodní dopravy, dotace bude stát poskytovat v režimu de minimis, což znamená limit 200.000 eur (asi 5,2 milionu korun) na jednoho žadatele. ČTK to dnes oznámilo ministerstvo dopravy. Dopravcům loni během jarního nouzového stavu klesly tržby asi o 30 procent. Podpora se netýká nákladní přepravy.[/quote]

Ministerstvo začne žádosti přijímat od čtvrtka, žadatelé budou mít čas do 10. června. Dopravci budou muset k žádosti připojit například kopii koncese, lodního osvědčení, daňového přiznání za rok 2019 nebo doklad o povolení k provozu.

Resort dopravy v minulosti vyhlásil podpůrné programy i pro některé jiné dopravní segmenty. Například v závěru loňského roku rozdal přes 932 milionů korun mezi zájezdové autobusové dopravce. Naposledy v polovině května spustil také kompenzační program pro linkové autobusy, pro které vyčlenil zhruba 100 milionů korun. Připravovaná je také podpora pro železniční dopravce.

Celorepublikově loni pandemie vyhnala z autobusů i vlaků desítky milionů lidí. Ve spojích podle statistik ministerstva dopravy ubyla asi třetina cestujících.

 

Zdroj : ČTK