[quote]Zájem o drony mezi profesionálními uživateli meziročně vzrostl až o 300 procent. V České republice je tak nyní u Úřadu pro civilní letectví registrováno více než 800 dronů k profesnímu využití. Profesionální drony se stále využívají především pro pořizování leteckých záběrů, možnosti jejich komerčního využití se ale rozšiřují. V Česku je také více než 100.000 dronů pro rekreační účely, které zatím nepodléhají registraci. Uvedla to dnes Aliance pro bezpilotní letecký průmysl.[/quote]

Povolení k provozování komerčních leteckých prací má v tuzemsku téměř 500 subjektů. Letos v létě mají být schválena jednotná pravidla pro provoz dronů napříč Evropskou unií. Mimo jiné určí povinnou registraci všech provozovatelů dronů s dopadovou energií větší než 80 joulů, které jsou schopné vážně zranit člověka. Zavedení správy provozu umožňující žádost o let v reálném čase a bez papírování má zvýšit bezpečnost provozu a umožní další rozvoj.

„Budeme moci velké drony využít pro efektivní inspekce velkých oblastí nebo pro převoz zásilek v určitých koridorech. Ve Švýcarsku již na několika místech probíhá převoz krevních vzorků,“ uvedl vicepresident Aliance pro bezpilotní letecký průmysl Jakub Karas.

Využívání dronů pro technické účely neustále roste, a to především pro mapování, letecké inspekce a monitoring. „Pomocí dronů lze získat letecké ortofotomapy s obrazovým rozlišením a detailem, kterého dříve nebylo možné dosáhnout. Tento typ mapování je vhodný pro kontrolu různých oblastí nebo areálů, pro tvorbu podrobných digitálních map a 3D modelů,“ dodal Karas. Drony také usnadňují práci geologům, stavbařům, archeologům, ale i těžařům při mapování v důlních oblastech. V zemědělství dokážou identifikaci zvěř před sklizní nebo rozsah kůrovcové kalamity.

Široké uplatnění nacházejí také v údržbě objektů. Například společnost M2C dokáže díky využití thermo snímků zjistit poškození pláště budovy a s tím související úniky tepla nebo díky prozkoumaní poškozené střechy najít místo, kde zatéká.

Drony také pomáhají v těžce přístupných nebo na nebezpečných místech. „Využíváme je během vyřizování škod na prohlídky rozsáhlých nebo těžko přístupných areálů, například po velkých požárech nebo při povodních. Dále v rizikových oblastech jako jsou chemické provozy,“ uvedla mluvčí pojišťovny UNIQA Eva Svobodová. Velký potenciál k využití je také v záchranných službách. Například hasiči mohou kontrolovat nebezpečná místa. Pomoci mohou při pátrání po pohřešovaných osobách.

Největší světoví výrobci již připravují několik typů dronů pro osobní přepravu. Několik z nich má za sebou testovací lety bez posádky jako například Airbus a Boeing. Čínská společnost EHang provedla první lety s lidskou posádkou, Spojené Arabské Emiráty je chtějí letos začít využívat. Firma Uber plánuje přepravovat osoby pomocí dronů v roce 2023.

 

Zdroj : ČTK

DPP