Invoitix

Autobusoví zájezdoví dopravci dostali ve druhém kole státního kompenzačního programu na pokrytí koronavirových ztrát 309 milionů korun. Dotace stát rozdělil mezi 709 provozovatelů nepravidelné dopravy. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva doprava František Jemelka. Program navázal na kompenzace ze závěru loňského roku, kdy ministerstvo mezi dopravce rozdělilo přes 932 milionů korun. Dopravci už dříve kompenzace přivítali, na překonání problémů v oboru však podle nich nestačí.

Kompenzace z druhého kola by podle ministerstva měly pokrýt ztráty z loňského podzimu, konkrétně od 5. října do 31. prosince. Podpora měla podle úřadu posílit schopnost dopravců splácet své závazky z období, kdy nenastalo očekávané oživení trhu. Podmínkou pro udělení kompenzace byl propad tržeb během loňského čtvrtého kvartálu meziročně o více než 50 procent. Firmy zároveň musely prokázat, že předtím nebyly v likvidaci či insolvenci. Ministerstvo program nyní uzavřelo.

Dopravci připomněli, že pandemie je donutila uložit své vozy do depozitu, ale nezbavila je vysokých fixních nákladů zejména na leasingové splátky. Zakázky i na podzim podle firem spadly na minimum.

Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady zhruba 9000 autobusů. Ministerstvo dopravy pro ně v závěru loňského roku vyhlásilo první kompenzační program. Z něho rozdělilo přes 932 milionů korun, které měly pokrýt především ztráty z loňského jara.

Resort dopravy letos poskytl kompenzace na covidové ztráty také železničním dopravcům či provozovatelům linkových autobusů.Další covidové dotace připravilo ministerstvo dopravy také lodní dopravce nebo stavební firmy, které se podílejí na dopravních stavbách.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP