Zájezdoví autobusoví dopravci podali za první týden fungování kompenzačního programu COVID Bus do dnešního dne celkem 835 žádostí za více než 873 milionů korun. Stát nyní začne s hodnocením jednotlivých žádostí, to by mělo pokračovat během tohoto týdne. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Stát rozdělí v rámci programu mezi zájezdové dopravce celkově až miliardu korun.

Ministerstvo dopravy program spustilo minulé pondělí. Dopravci mohou žádosti podávat až do 25. listopadu. Dotace by měly kompenzovat ztráty dopravců od 12. března, tedy začátku nouzového stavu, do konce letošního června. Stát zohlední zamrznutí trhu až do konce školního roku.

„Zájezdoví dopravci se kvůli rušeným akcím dostali s počtem objednávek takřka na nulu. Program COVID Bus umožní podnikatelům v nepravidelné autobusové dopravě překlenout tuto krizi, v horším případě alespoň ukončit podnikání a zmírnit dopady na samotný trh i na osobní život podnikatelů,“ uvedl při spuštění programu ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Žádosti mohou dopravci posílat výhradně elektronicky. Výše dotace se bude vypočítávat na sedačku a den. Stát bude peníze rozdělovat podle emisních tříd autobusů a jejich kapacity. Nejvíce, až 135 korun za den, dostanou dopravci s nejekologičtější emisní třídou EURO VI.

Ministerstvo dopravy počítá s tím, že na kompenzace poskytne až miliardu korun. Polovinu z celkové částky by mělo použít z vlastních zdrojů, další půlmiliardu pak z nevyčerpaných peněz z programu COVID Nájemné.

Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů. Podle zástupců dopravních firem by polovině z nich hrozil bez pomoci státu okamžitý krach.

 

Zdroj : ČTK