Invoitix

Zájezdoví autobusoví dopravci mohou ode dneška žádat o další část kompenzací za ztráty v závěru loňského roku kvůli pandemii nemoci covid-19. Stát mezi dopravce v programu Covid Bus III rozdělí 400 milionů korun. Částka má podle ministerstva dopravy pokrýt ztráty za loňský listopad a prosinec. Stát už v minulých dvou letech nepravidelným dopravcům kompenzoval ztráty za více než 1,2 miliardy.

Podporu dostanou zájezdoví dopravci, kterým loni od 1. listopadu do 31. prosince poklesl obrat nejméně o 50 procent v porovnání se stejným obdobím roku 2019, tedy před koronavirovou krizí. „Chceme tak podpořit zejména malé a střední podnikatele v sektoru, který na dopravním trhu hraje svoji nezastupitelnou roli,“ uvedl již dříve ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Jeden žadatel může dostat maximálně 2,5 milionu korun. Stát bude výši dotace odvozovat od kapacity a emisní třídy autobusu. Více dostanou dopravci za autobusy s vyšší emisní třídou.

Covidová krize v Česku zasáhla stovky zájezdových dopravců. Stát pro ně už v předchozích dvou letech vypsal dva kompenzační programy Covid Bus. V závěru roku 2020 mezi dopravce rozdělil 932 milionů a ve druhém kole programu dalších 309 milionů korun.

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP