Zájezdoví dopravci zažádali z kompenzačního programu COVID Bus o více než 985 milionů korun. Žádosti, jejichž příjem v noci na čtvrtek skončil, podalo 1023 dopravců, což je o třetinu více, než stát původně předpokládal. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Stát na kompenzace vyhradil miliardu korun, dopravci se tak se žádostmi do vyčleněné částky vešli.

Dotace by měly kompenzovat ztráty dopravců od 12. března, tedy začátku nouzového stavu, do konce letošního června. Dopravní firmy se tehdy dostaly se svými příjmy téměř na nulu. Stát zohlední výpadek trhu až do konce školního roku.

Ministerstvo dopravy už také jednotlivé žádosti vyhodnocuje. Dosud vyřídlo 947 žádostí a schválilo dotace za téměř 876 milionů korun. Ministerstvo několik desítek zájemců odmítlo, neúspěšným dopravcům však v případě nedostatků v předložených materiálech ministerstvo umožnilo podat novou upravenou žádost. „Neúspěšní tak zůstali ti, kdo nejsou držiteli příslušné koncese, nebo žádali na vozidlo, které po zkoumání a ověření spadá mimo podporované emisní třídy,“ vysvětlil Jemelka. Podle něj jde o velmi nízké číslo.

Výše dotace se vypočítává na sedačku a den. Stát peníze rozděluje podle emisních tříd autobusů a jejich kapacity. Nejvíce, až 135 korun za den, dostávají dopravci s nejekologičtější emisní třídou EURO VI.

Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady zhruba 9000 autobusů. Podle zástupců dopravních firem by polovině z nich hrozil bez pomoci státu okamžitý krach.

 

Zdroj : ČTK