DPP

Pražský dopravní podnik (DPP) letos zvýší zaměstnancům mzdy o 4,8 procenta a příští rok o 7,4 procenta. Vyplývá to ze znění dodatku ke kolektivní smlouvě mezi vedením DPP a odbory. Průměrná mzda v DPP je 36.433 korun, firma zaměstnává zhruba 11.000 lidí. Platy se mají navyšovat od 1. července. Smlouvu musí ještě schválit všech 23 odborových organizací, dvě z nich ji ale dosud nepodepsaly.

„Je to pro mě velkým zklamáním, že vzájemné dohodě bohužel brání dvě odborové organizace, u kterých je organizováno cca tři procenta zaměstnanců,“ uvedl personální ředitel DPP Jiří Špička. Smlouvu zatím nepodepsaly odborové svazy ZO OS DP Metro Praha o. z. strojvedoucí a OO ZDRAVÉ ODBORY.

Pokud zbylé dva odborové svazy smlouvu podepíšou, nejvíc přidáno by měli dostat řidiči, kterým se zvýší výkonnostní odměny měsíčně z deseti na 20 procent. Řidiči v DPP berou 37.719 korun. Podle generálního ředitele DPP Martina Gillara podnik reaguje na situaci na trhu práce a snaží se zvýšením platů mimo jiné zabránit případným odchodům řidičů. Gillar ČTK řekl, že peníze na zvýšení platů v letošním roce najde podnik v rámci úspor nákladů.

Kromě zvýšení mezd chce vedení DPP navýšit všem zaměstnancům také příplatky za délku dosažené odborné praxe v podniku.

Vedení DPP uzavřelo v minulosti s odbory dodatek kolektivní smlouvy, podle kterého se mělo řídit zvyšování mezd do roku 2020. Loni na podzim odboráři zažádali o znovuotevření smlouvy. Následně začala jednání.

Mzdové prostředky DPP se letos navýší o 90 milionů a v příštím roce o dalších 290 milionů. Firma ročně vydá na mzdové náklady sedm miliard.

DPP je největší městskou společností a jejím vlastníkem je hlavní město. Na chod podniku dává peníze Praha. V rozpočtu města byla pro letošní rok schválena takzvaná kompenzace pro podnik zhruba 13,7 miliardy korun.

Platy řidičům zvedají dopravní podniky v dalších městech ČR. Hradec Králové chce letos zvýšit výdělky zhruba o 3000 korun. Nyní je odměna přes 27.000 korun. Brněnský dopravní podnik nabízí zájemcům o práci řidiče náborový příspěvek 100.000 korun. Průměrný plat řidiče v Brně včetně příplatků a bonusů byl loni přes 30.500 korun. Českobudějovický dopravní podnik zvýšil od 1. ledna mzdy řidičům o deset procent, v některých případech až o 21,5 procenta. Jejich průměrná mzda tak dosáhla 28.500 Kč.

Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí loni meziročně vzrostla o osm procent na 31.646 korun.

Zdroj: ČTK