[quote]Zástupci ministerstva obrany minulý týden ve Španělsku převzali druhý stroj CASA C-295MW. Obrana o tom informovala na svém webu www.army.cz. První z dvojice nových letounů v Praze přistál v květnu, druhý by měl přiletět 28. července, sdělila ČTK mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Ministerstvo za ně zaplatí celkem 2,3 miliardy korun s DPH. V armádě doplní čtyři stroje pořízené v roce 2010.[/quote]

Druhý letoun v sídle výrobce ve španělské Seville převzali zástupci sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany v pátek. Předání nového stroje trvalo týden, byla během něj zkontrolována dokumentace, certifikáty nebo manuály, detailně prohlídnuty byly také všechny části letounu, vyzkoušeny jeho systémy a zkontrolováno vnitřní vybavení. „Kontrola funkčnosti letounu byla završena rozsáhlým přebíracím letem,“ uvedlo ministerstvo.

Nová letadla nahradí loni vyřazené dopravní stroje Jak-40. Dosud používané letouny CASA čeká letos a příští rok rozsáhlá modernizace avionických systémů.

C-295MW jsou vybaveny nejmodernějšími komunikačními, navigačními a řídicími systémy včetně satelitního a datového spojení. Schopny jsou přepravit až 66 cestujících anebo 46 výsadkářů. Při změně uspořádání je možné zajistit pro cestující vyšší standard, letadla tak budou používat i ústavní činitelé při letech do bližších evropských destinací. Naložit je také možné 24 ležících pacientů nebo jednoho pacienta na lehátku intenzivní péče a až devět tun nákladu.

Podle dřívějšího vyjádření velitele vzdušných sil armády Petra Mikulenky budou nové letouny plnit stejné úkoly jako dosavadní stroje. Podílet se budou na zajištění zahraničních misí, transportu osob i materiálu, pomáhat při humanitárních misích. Letouny CASA působí od roku 2013 v misi MFO na Sinajském poloostrově. Přepravily stovky tun materiálu, tisíce osob v přepravních misích, výsadcích nebo při transportu pacientů v rámci programu Medevac. Dále se letouny využívají k převozu orgánů k transplantaci nebo při transportu koní Převalského do Mongolska.

 

zdroj : ČTK

DPP