V[quote]íkendový program skanzenu Zubrnice na Ústecku oživí parní vůz Komarek ze sbírky Národního technického muzea (NTM). Poutní procesí k svaté Máří Magdaleně si budou moci zpestřit jízdou v parním motorovém vlaku z počátku 20. století děti i dospělí. Komarek pojede mezi pravidelnými vlaky linky T3 Střekov – Zubrnice po připravované trase, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí NTM Jan Duda.[/quote]

„Jedná se o další zcela mimořádnou příležitost svézt se jedním ze vzácných exponátů ze železniční sbírky Národního technického muzea. Tento vůz představuje unikát, ve kterém se zjednodušeně řečeno spojuje v jednom vozidle parní lokomotiva a osobní vagon. Parní vůz Komarek je tak předchůdcem klasických dieselových motoráků, jejichž nejnovější typy jezdí po našich tratích dodnes. Věřím, že jízdy Komarka budou vítaným zpestřením programu v Zubrnicích,“ řekl generální ředitel NTM Karel Ksandr.

Komarek byl postaven v Ringhofferově vagónce v Praze na Smíchově v roce 1903 ve dvou exemplářích. „Jeden z nich, vůz M 124.001, se podařilo zachránit předáním do sbírek Národního technického muzea, v jehož Dopravní hale byl vystaven bezmála 56 let. V roce 2001 se v souvislosti s plánem reinstalace expozice objevila myšlenka vrátit Komarka mezi živá historická vozidla. Po delším úsilí se Národnímu technickému muzeu podařilo tento cenný muzejní exponát v roce 2016 vrátit na trať,“ doplnil ředitel Průmyslového muzea NTM Jan Palas.

Parní motorový vůz vyrobila továrna pro dráhu Česká Lípa – Kamenický Šenov. V roce 1905 byl do vozu vestavěn nový kotel soustavy Allison-Komarek, díky kterému se vůz stal provozně spolehlivým a dostatečně výkonným. Nejvíce je vůz spjat s tratí Opočno – Dobruška, kde s přestávkami jezdil od roku 1910 až do roku 1946. O dva roky později se stal majetkem NTM, po několika desetiletích byl opraven. Oprava do plně provozního stavu pak byla provedena v letech 2015 až 2016 v Železničním depozitáři NTM v Chomutově.

Za jízdu zaplatí dospělí 110 korun, děti do 15 let pak o 40 korun méně. Mimo jízdy historickým vozem bude pod parou i parní vodárna z roku 1874 na Střekově a v Národním muzeu v přírodě bude v provozu i parní lokomobila, tedy parní stroj určený pro orbu. Spojení mezi těmito parními unikáty zajistí posílená turistická železniční linka T3 Střekov – Zubrnice, využít lze i historickou autobusovou linku, kterou pojede historický autobus Škoda 706 RTO.

 

zdroj : ČTK

DPP