DPP

Ve Žďáru nad Sázavou bude od května zavedený systém sdílených jízdních kol. Na třech desítkách stanovišť bude rozmístěno 50 klasických bicyklů a deset elektrokol. Zdarma bude 30 minut jízdy denně. Město letos za tuto novou službu zaplatí milion korun. Když o ni bude zájem, bude pokračovat v dalších letech, řekl dnes novinářům starosta Martin Mrkos (STAN, za Žďár-živé město). Uvedl, že cílem je podporovat nemotorovou dopravu.

Na Vysočině fungují od roku 2022 sdílená kola v krajské Jihlavě, o rok později je zavedla Třebíč. Ve dvacetitisícovém Žďáru nad Sázavou budou moci lidé využívat sdílená kola pro cesty po městě od 2. května.

„Uživatelé budou mít denně 30 minut jízdy zdarma. Pravděpodobně se to rozdělí na dvakrát 15 minut, aby to bylo uživatelsky přívětivější,“ řekl starosta. Uvedl, že v menším městě jako je Žďár nad Sázavou bude lidem čtvrthodina často stačit k přejezdu z jednoho místa na druhé. Stanoviště s koly budou i v okrajových částech, jejich přesné umístění bude radnice ještě ladit na základě analýzy pohybu obyvatel a hustoty osídlení.

O zakázku stáli dva uchazeči, vyhrála společnost Rekola, uvedl starosta. Město letos za sdílená kola zaplatí 1,069 milionu korun. V soutěži se cena snížila, původně radnice předpokládala náklady okolo 1,5 milionu. Kola budou tento rok k dispozici do poloviny prosince.

Žďárská radnice chce vytvořit takové podmínky pro jízdu na kole, aby se její podíl na dopravě ve městě do roku 2030 zvýšil z nynějších čtyř na 15 procent. Splnit tento cíl mají pomoci kromě sdílených kol nové úseky cyklostezek a zařazení většího počtu chodníků mezi sdílené stezky, na které mohou vedle chodců i cyklisté. Cyklostezka už prochází městem podél řeky Sázavy, další úseky se připravují. Letos podle starosty vznikne stezka v Neumannově ulici.

Zdroj: ČTK