DPP

Senátní zdravotnický výbor dnes nejtěsnější většinou podpořil zavedení mírné tolerance alkoholu u cyklistů. Senátorský návrh schválil beze změn. Rozhodl tak přes nesouhlas zástupců ministerstev dopravy i zdravotnictví. Horní komora má návrh schvalovat za týden. Pokud jej senátoři podpoří, předlohu dostane k projednání Sněmovna, v níž čeká na schválení podobný poslanecký návrh týkající se vodáků.

Senátorská novela zákona o silničním provozu počítá s tím, že cyklisté by na cyklostezkách a silnicích třetích tříd směli řídit i v případě, pokud by měli v krvi 0,5 promile, podobně jako v Německu. Navrhovaný limit odpovídá dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům. Návrh také počítá se snížením maximální pokuty pro cyklisty za porušení pravidel na 500 korun. Nyní jim hrozí až 20.000 korun.

Cílem novely je mimo jiné umožnit lidem využívat vinařských cyklostezek, které cíleně vedou vinohrady a v okolí vinných sklepů, a přispět tak k rozvoji turistiky. Popotahováni policií by podle předkladatelů neměli být ani ti, kdo si dají pivo při vyjížďce na kole po venkově.

„To není zákon pro alkoholiky, je pro lidi, aby nebyli policií šikanováni,“ hájil normu senátor Jiří Vosecký (SLK). Lékař a senátor Jaroslav Malý uvedl, že navrženou toleranci alkoholu považuje na základě statistik BESIP za „zcela bezpečnou“, neboť počet nehod zaviněných cyklisty se zvyšuje až od jednoho promile alkoholu v krvi. Výbor nakonec novelu podpořil poměrem 4:3.

Novelu doporučil schválit i senátní výbor pro veřejnou správu; po vzoru poslanecké úpravy by ji chtěl rozšířit i na vodáky. Malý by chtěl novelou zavést povinné cyklistické přilby i pro dospělé. Senátní dopravní výbor novelu projednal bez kladného či záporného doporučení.

Zdroj: ČTK