[quote]Nákladní dopravci na železnici se kvůli koronavirové krizi potýkají s velkým úbytkem zakázek, žádají proto stát o podpůrná opatření, například slevu za užívání železnic. Současné vládní programy podle dopravců zvýhodňují jiné formy dopravy, což může být pro jejich část trhu až likvidační. ČTK to sdělilo sdružení Žesnad.cz. Dopravci poukazují především na projednávanou slevu silniční daně pro kamiony ve výši 25 procent pro letošního rok.[/quote]

„Podle našeho názoru, a vzhledem k jednotnému, navíc vysoce konkurenčnímu dopravnímu trhu, není prostě možné zvýhodňovat jednostranně jeden mód dopravy před druhým,“ uvedl v dopise adresovaném ministru dopravy Karlu Havlíčkovi (za ANO) výkonný ředitel sdružení Oldřich Sládek. Dopravci poukazují na podpůrné programy v okolních zemích. Například v Německu zvýšili slevu za užívaní železnice o deset procent, v Rakousku byla schválena sleva pět procent.

„Uvědomujeme si, že poplatky dopravců za dopravní cestu nepokryjí již nyní všechny přímé i nepřímé náklady Správy železnic na zajištění provozuschopnosti, ale vzhledem k závazným plánům České republiky k převedení přeprav zboží především ze silnice na železnici máme za to, že podpora státu je v tomto případě potřebná a nelze postupovat jinak,“ doplnil Sládek.

Žesnad dále ministerstvo upozornil na to, že nedostatečná podpora železničních nákladních dopravců by mohla vést ke zvyšování energetické náročnosti v dopravě, protože by se část dopravy mohla přesunout z železnice na silnici. Společně s negativními důsledky pro životní prostředí by to mohlo podle sdružení vést k devalvaci ekonomiky a poklesu objemu přepravy zboží na železnici. „Tím pádem by utrpěla i ekonomika v tomto segmentu,“ uvedlo sdružení v dopise.

Nákladní dopravci museli od března kvůli koronavirové krizi zrušit část své přepravy. Největší propad zakázek byl způsoben zastavením výroby v automobilkách, výrazně klesl i dovoz zboží z Číny. Na fungování přeprav však krize vliv neměla, dopravcům se i mírně uvolnilo místo na jinak přeplněné železnici.

 

Zdroj : ČTK