DPP

Prudký růst cen plynu a jeho případný nedostatek v budoucnu dostává řadu dopravních společností do velkých problémů. Potíže řeší především autobusové firmy, které uzavřely smlouvu o dodávkách plynu nedávno. Dopravci proto situaci řeší s úřady, někteří nahrazují plynové vozy konvenčními naftovými vozidly, případně nakupují elektrobusy. Krize zasáhla i některé nákladní dopravce. Vyplývá to z aktuálních informací dopravců pro ČTK. Podle odhadů tvoří vozy na plyn asi pětinu autobusového parku dopravních podniků v ČR, nákladní dopravci používají nižší stovky kamionů na plyn.

Evropské země včetně Česka jsou v nejistotě kvůli dodávkám ruského plynu. Kreml požaduje platby za plyn v rublech. Ruská plynárenská společnost Gazprom minulý týden například zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Do Česka zatím plyn z Ruska nadále proudí.

„Problémy s drahým plynem jsou opravdu zásadní,“ řekl k aktuální situaci mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Potíže jsou hlavně v autobusové dopravě, kde některé zakázky objednatelé v minulosti vypsali přímo s povinností provozu autobusů na plyn. „Tam dopravcům vznikají obrovské ztráty, které musí řešit s objednavateli dopravy, což jsou většinou kraje,“ popsal Felix.

Problémy řeší i městská hromadná doprava. Situace se podle Sdružení dopravních podniků ČR u jednotlivých dopravců liší v závislosti na období, kdy dopravce plyn nakupoval a jak má nastavený smluvní vztah s dodavatelem. „Ten, kdo smlouvu uzavíral v poslední době, je teď v komplikovanější situaci, protože ceny jsou mnohem vyšší a stává se, že dodávku CNG ani žádný dodavatel nenabídne. Dopravní podniky, které mají starší kontrakty, jsou zatím v relativním klidu, ale časem se budou potýkat se stejnými výše uvedenými problémy,“ uvedla mluvčí sdružení Linda Hailichová.

Mezi odběrateli plynu v současnosti roste nejistota, zda surovina v budoucnu vůbec bude. Některé dopravní podniky proto podle Hailichové řeší současnou situaci tím, že vypravují do provozu více naftových autobusů, například Dopravní podnik Ostrava pak nakupuje elektrobusy. Někteří odborníci se pak výhledově do budoucna upínají k vodíkovým autobusům.

Problémy hlásí i řada nákladních dopravců, konkrétně firem, které postavily svůj provoz právě na vozech na plynový pohon. Podle Felixe dopravci nejprve nakupovali nákladní auta na CNG, později na LNG. „Po trojnásobném zdražení plynu se ale jejich byznys model zhroutil,“ podotkl Felix. Dopravci tak podle něj často museli vozidla na plyn odstavit a nyní jezdí hlavně konvenčními naftovými auty.

Případný dlouhodobý výpadek dodávek plynu do Česka by podle Svazu průmyslu a dopravy způsobil jednoznačný ekonomický propad, podle Potravinářské komory ČR by mohl ohrozit i výrobu potravin. Podle řady firem nelze v krátkodobém horizontu plyn nahradit například elektřinou.

Zdroj : ČTK