Železniční přejezdy v Česku budou kvůli posílení bezpečnosti označeny novými, lépe viditelnými identifikačními štítky. Správa železnic dnes v tiskové zprávě uvedla, že je v rámci pilotního projektu umístí zatím na 26 přejezdů ve Středočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji, do konce roku pak na všech místech, kde se kříží železniční trať s jinou komunikací. Značení slouží mimo jiné k rychlé identifikaci místa v krizových situacích, například když na přejezdu uvízne auto a řidič nebo kolemjdoucí potřebuje zavolat pomoc.
Cedulky jsou oproti těm nynějším větší a mají reflexní povrch, takže jsou vidět i v noci. Číselné označení přejezdu navíc doplňuje ještě zelená samolepka s piktogramem telefonu a číslem tísňové linky 112.
Identifikační štítky s číslem přejezdu se vylepují na zadní stranu výstražných světel nebo křížů. „Správa železnic se toto značení rozhodla nově lépe zvýraznit. V rámci pilotního projektu se na 26 přejezdech ve třech krajích použijí nové polepy, které jsou lépe viditelné díky reflexnímu povrchu, tedy i během nočních hodin. Na jejich výsledné podobě se podílelo grafické studio,“ uvedla státní společnost.
Do konce roku Správa železnic plánuje obnovu polepu na všech železničních přejezdech, vyrobit by se podle ní mělo na 22.000 reflexních štítků.
Česká republika má proti jiným evropským státům v přepočtu na kilometr trati neobvykle vysoký počet přejezdů, dané je to velkou hustotou železniční sítě a vysokým podílem regionálních tratí, kde je vyšší počet přejezdů.
Ke konci minulého roku bylo v republice podle údajů Správy železnic téměř 7600 přejezdů, kvůli bezpečnosti se jejich počet postupně snižuje. Od roku 2009 ubylo v zemi zhruba 650 přejezdů, u dalších se zvyšuje zabezpečení pomocí závor či světelného a zvukového zařízení.
Od začátku letošního roku do konce května se na přejezdech v ČR stalo 58 nehod, meziročně přibližně o 17 procent méně. Počet usmrcených na přejezdech v tomto období meziročně klesl z 20 na 11, počet zraněných se naopak zvýšil z 31 na 37, vyplývá ze statistiky Drážní inspekce.
Organizace působící na železnici i ministerstvo dopravy se vedle investic do zabezpečení tratí a přejezdů snaží různými kampaněmi zlepšit povědomí veřejnosti o dodržování pravidel. Žádná technologie totiž podle odborníků nedokáže zabránit tragédii, pokud v rizikových situacích zvítězí riskování nebo lehkovážnost.
Zdroj: ČTK