[quote]Airbusu klesly vlivem pandemie dodávky letadel v dubnu meziročně o 80 procent na pouhých 14 strojů. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat tohoto evropského výrobce letecké techniky.[/quote]

Airbus v dubnu mimo jiné dodal dva širokotrupé letouny. Jedním z nich byl stroj A350 pro Japan Air Lines. Další letadlo z řady A330 Airbus upravoval na vojenský letoun určený pro doplňování paliva.

Poptávka po tryskových dopravních letadlech, zejména po modelech se dvěma uličkami, se propadla vlivem pandemie nemoci covid-19. Letecké společnosti se snaží držet hotovost a nepřebírají dodávky, popřípadě jim v převzetí objednaných strojů brání cestovní restrikce.

Dosud Airbus tento rok dodal 136 letadel, zatímco loni za stejné období u zákazníků skončilo 232 strojů. Evropský výrobce letecké techniky za první čtyři měsíce letošního roku prodal 365 letadel. Zákazníci zrušily objednávky na 66 strojů, a tak čisté objednávky činí 299 letounů.

Airbus vykázal za první čtvrtletí čistou ztrátu 481 milionů eur (13,1 miliardy Kč), zatímco před rokem vytvořil zisk 40 milionů eur. Podnik zrušil celoroční výhled, nevyplatí dividendy a minulý měsíc si vyjednal nové úvěrové linky.

Na počátku dubna společnost oznámila, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobila poptávce.

 

Zdroj : ČTK