[quote]Americká nízkonákladová letecká společnost Spirit Airlines uzavřela předběžnou smlouvu na nákup 100 letadel Airbus určených pro lety na kratší vzdálenosti s opcí na dalších 50 letadel. Podle katalogové ceny je hodnota objednávky zhruba 12 miliard USD (276,4 miliardy Kč), aerolinky ale téměř jistě dostanou výraznou množstevní slevu, upozornil dnes server CBNC.[/quote]

Zakázka představuje pro Airbus významné vítězství, protože Washington tento měsíc uvalil clo na některá letadla Airbusu.

Objednávka zahrnuje mix letadel A319neo, A320neo a A321neo. Letadla mají být dodána postupně do konce roku 2027. Podle zdrojů z odvětví by sleva na tak velkou objednávku mohla činit až 50 procent.

Společnost Spirit, která je považována za ultra nízkonákladové aerolinky, léta v Americe. V současnosti má ve flotile jen letadla Airbus, celkem 140.

„Tato objednávka představuje pro Spirit další milník,“ řekl prezident a generální ředitel Ted Christie. Nová letadla mají podpořit růst aerolinek, které je podle něj použijí pro lety do nových destinací a rozšíření tras v USA, Latinské Americe a Karibiku.

CNBC upozorňuje, že není jasné, zda dohoda obsahuje nějakou slevu související s cly. Možná to ale není potřeba, protože Airbus letadla A320 vyrábí v Alabamě.