[quote]Vzhledem k tomu, že firmy stále více využívají svého dodavatelského řetězce coby nástroje k získání většího podílu na trhu, aktivity v této oblasti se výrazně zvyšují. Modernizace technologií a procesů v progresivních společnostech jasně ukazuje, že dodavatelský řetězec je uznáván jako součást celkové obchodní strategie. Neefektivní a špatně fungující dodavatelský řetězec negativně ovlivní všechny aspekty činnosti organizace. Podívejme se dnes na dva trendy, které mají významný dopad na strukturu a fungování dodavatelských řetězců.[/quote]

Trend 1 – Plánování poptávky začíná na konci cyklu

Stále více firem se odklání od zaměření na plánování výroby na úrovni produkce a více se zaměřuje na poptávku, snaží se tedy co nejefektivněji ovlivňovat a řídit poptávku. Racionalizace toho, co firma nejlépe prodává, vyrábí a dodává, stejně jako sladění marketingu s tímto způsobem myšlení, je rozhodující pro přijetí modelu orientovaného na poptávku.

Přístup založený na poptávce (známý jako demand driven) může společnosti pomoci vytvořit systém orientovaný na zákazníka, aniž by byla ohrožena provozní efektivita. Koncepční přístup založený na poptávce může významně zlepšit plánování poptávky a pomoci s celkovými náklady a zlepšit služby zákazníkům.

Pokročilé systémy plánování poptávky a související strategie mohou také pomoci identifikovat data a trendy v informačních systémech společnosti. Hybnou silou procesu výzkumu poptávky je neustálé zvyšování přesnosti prognóz.

Pro úspěch jakéhokoliv plánu poptávky je důležité, aby se všechny zúčastněné strany, včetně prodeje, marketingu, financí, vývoje atd. společně na plánu poptávky dohodly. Je důležité, aby všichni účastníci S&PO procesu měli jasno o faktorech ovlivňujících vzory poptávky spotřebitelů (jako např. nové produkty od konkurence). Po konsolidaci veškeré poptávky po zboží a službách budou informace zahrnuty do jediného plánu poptávky. Renomovaný Institute for Business Planning and Forecasting (IBF) se v poslední době intenzívně tímto tématem zaobírá.

Trend 2 – Zapojení zúčastněných stran do rozšířeného dodavatelského řetězce

V poslední době se ukazuje tendence k intenzivnější spolupráci mezi zákazníky a dodavateli. Úroveň spolupráce jde nad rámec propojení informačních systémů a zahrnuje plnou integraci obchodních procesů a organizačních struktur společností, které patří do stejného dodavatelského řetězce. Konečným cílem spolupráce je zvýšit transparentnost celého řetězce s cílem dosáhnout efektivnějších manažerských rozhodnutí a v konečném důsledku snížit náklady. Díky správným nástrojům, procesům a organizační struktuře poskytuje spolupráce klíčovým lidem v celém řetězci informace, které potřebují k rozhodování o kritických situacích pomocí nejlepších dostupných dat.

Vynikající nedávné příklady spolupráce se projevily v rozšíření plánování prodeje a operací, ve kterých partneři dodavatelského řetězce v počátečních a následných fázích působí jako pravidelní účastníci procesu S&OP a pomáhají udržovat koordinovaný a efektivní operační plán v souladu s požadavky zákazníků. Zlepšený konečný operační plán dává managementu každého partnera kompletní obraz o prognózované poptávce, nabídkovém potenciálu, relevantních finančních informacích a umožňuje mu učinit informovaná a důležitá rozhodnutí.

Společnosti, které rozšiřují využití plánování, získávají více informací o svém podnikání a odpovídajícím dodavatelském řetězci. Získávají flexibilitu potřebnou ke zlepšení procesu P, zlepšují plánování marketingu, minimalizují přebytečné zásoby, zvyšují předvídatelnost výnosů a plní očekávání zákazníků.

Poměrně málo je známo, že ohromný úspěch společnosti Apple je založen nejen na kreativní práci Steveho Jobse, ale také na jedinečné koncepci dodavatelského řetězce, kterou vytvořil dnešní CEO Tim Cook. Kvůli tomuto úkolu Steve Jobs Tima Cooka osobně vybral. Apple je prominentní v obou diskutovaných trendech.

Dnešní dodavatelský řetězec je fascinující oblastí s neuvěřitelně velkým množstvím možností za předpokladu, že člověka tato oblast fascinuje a chce se neustále učit.

Průběžně aktualizované kurzy dodavatelského řetězce APICS od Supply Chain Education vám poskytnou pevný základ pro získání pozice v dodavatelském řetězci a pomohou v dalším karierním rozvoji.

 

 

Autor : RNDr. Václav Šulista, CSCP, CPIM, Career Coach

https://www.linkedin.com/in/vaclavsulista/

Rozhovor s RNDr. Václav Šulista zde.