Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) zrušil zákaz odletů ze všech letišť ve Spojených státech, který dnes přechodně zavedl kvůli technické závadě. Závada se týkala systému, který poskytuje pilotům a pozemnímu personálu důležité bezpečnostní informace a upozornění na narušení letového provozu. Příčiny závady zatím nejsou jasné. Problémy pocítily aerolinky i jinde ve světě, včetně Evropy.

Úřad FAA nařídil brzy ráno odložit plánované odlety nejméně do 09:00 východoamerického času (15:00 SEČ). Kvůli velkému přetížení však později povolil odlety z letišť v Newarku a v Atlantě. Výpadek zasáhl cestovní plány milionů cestujících. Zpoždění se zatím dotklo nejméně 6000 letů a více než 1000 jich bylo zrušeno. Lety se postupně obnovují, ale zatím není jasné, kdy se provoz dostane do běžného režimu, a zpoždění a rušení letů tak mohou dále pokračovat. Viceprezident odborového svazu pilotů aerolinek American Airlines Chris Torres uvedl, že výpadek by mohl ovlivnit provoz až do pátku.

Podle sdělení Bílého domu nejsou žádné náznaky, že šlo o kybernetický útok, informují tiskové agentury. Prezident Joe Biden nařídil ministerstvu dopravy, aby příčinu problémů vyšetřilo.

Ať byla příčina jakákoliv, analytici upozorňují, že výpadek odhalil, jak je největší světová ekonomika závislá na letecké dopravě a jak je letecká doprava závislá na zastaralém počítačovém systému zvaném Notice to Air Missions, neboli NOTAM. Dlouholetí odborníci v letectví nepamatují výpadek takového rozsahu způsobený technologickou poruchou. Někteří jej přirovnávají k celostátnímu uzavření vzdušného prostoru po teroristických útocích v září 2001. Pro americké cestující je na velké vzdálenosti málo alternativ. Na jízdu autem jsou vzdálenosti příliš velké a síť osobní železniční dopravy v zemi je ve srovnání s Evropou a Asii velmi slabá.

Kvůli výpadku softwaru FAA začaly hlásit problémy také evropské aerolinky. „Byli jsme informováni o technických problémech,“ řekla mluvčí společnosti ADP, která provozuje pařížská letiště Charlese de Gaulla a Orly. Mluvčí Air France uvedl, že zatím nebylo nutné žádný let zrušit, ale že letecká společnost situaci sleduje a průběžně vyhodnocuje.

Potíže v USA měly kaskádovitý dopad, na zpoždění upozornil také například provozovatel letišť v Madridu a v Barceloně. V Praze ale žádná zpoždění kvůli tomu nejsou, řekla ČTK mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková.

Vojenské lety výpadek neovlivnil. Mluvčí letectva Ann Stefaneková uvedla, že armáda má vlastní systém, který funguje nezávisle na systémech FAA.

Úřad FAA uvedl, že systém NOTAM selhal v úterý ve 20:28 východního času a znemožnil rozesílání nových nebo pozměněných oznámení pilotům. FAA se přes noc snažil udržet odlety za pomoci telefonní horké linky, denní provoz však telefonní záložní systém zahltil a FAA byl nucen všechny odlety zastavit. Zákaz se týkal osobních i nákladních letů, povolení měly jen některé zdravotnické lety.

Předsedkyně senátního výboru pro obchod, demokratka Maria Cantwellová oznámila, že výbor bude věc vyšetřovat. Republikánský senátor Ted Cruz označil selhání za naprosto nepřijatelné a uvedl, že problém by měl vést k reformám.

NOTAM obsahuje informace nezbytné pro personál zabývající se letovým provozem. Jde o informace, které nejsou známy dostatečně dopředu, aby se mohly zveřejnit jinými kanály. V případě mezinárodních letů mohou být až na 200 stranách a mohou zahrnovat položky, jako jsou uzavírky ranvejí, všeobecná varování před nebezpečím ptáků nebo stavebními překážkami v nízkých nadmořských výškách.

Podle údajů společnosti Cirium mělo dnes být z letišť v USA vypraveno více než 21.000 letů, převážně vnitrostátních. Do USA také mělo zamířit zhruba 1840 letů ze zahraničí.

Zdroj  :ČTK