Studenti Fakulty dopravní ČVUT budou více spolupracovat s Aerem Vodochody. Absolvují stáže ve vývojovém centru a budou zpracovávat bakalářské práce zabývající se bezpečností a spolehlivostí systémů nového letounu L-39NG. Hlavním cílem spolupráce je sdílení poznatků a zkušeností z letecké bezpečnosti mezi oběma organizacemi. První témata bakalářských prací už byla zadána. Postupně se do kooperace mohou zapojit i desítky studentů.

Záměrem je též navázání a prohloubení spolupráce s mladými vědci či vývojáři a posílení jejich zájmu o letectví. Aero tak může získat i budoucí pracovníky. „Nové vývojové projekty si žádají doplnit naše stavy o desítky kvalifikovaných designérů, kteří v Aero získají nejen stabilní práci, ale především možnost podílet se na průlomových programech, v nichž budou vytvářet nové legendy letounů, jako byl Delfín či Albatros. Už teď se s nimi mohou studenti seznámit na exkurzích nebo stážích, které pravidelně pořádáme,“ uvedl Luboš Tejkl z Aera Vodochody. Výrobce letadel také bude moci využívat nové metody k hodnocení spolehlivosti a bezpečnosti letadlové techniky, které ČVUT používá.

Podle Andreje Lališe z Ústavu letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT spolupráce s Aerem v rámci letecké bezpečnosti studenty obohatí a přinese jim zkušenosti pro jejich pokračující vzdělávání i budoucí profesní uplatnění. „Velkým přínosem je možnost sdílet a využívat data, která se sbírají a analyzují v průběhu skutečného vývoje a provozu letadel,“ doplnil Lališ.

Budoucí experti na leteckou techniku budou zkoumat poznatky ohledně spolehlivosti letounů. Aero má za více než 50 let vývoje a výroby L-29 Delfín, L-39 Albatros a nejnovějšího L-39NG k dispozici unikátní data, která studentům dá k dispozici. Aero dříve s fakultou spolupracovalo na některých projektech, nyní se kooperace prohloubí, a to nejen odbornými pracemi studentů. V plánu jsou na fakultě i přednášky odborníků z Aera.

Zdroj  :ČTK