DPP

[quote]Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil druhé správní řízení s ministerstvem dopravy kvůli několikamiliardovému tendru na provoz elektronického mýtného systému po roce 2019. Reaguje tak na návrh společnosti Kapsch, která mýtné provozuje. Firma si stěžuje na zadávací podmínky, řekl ČTK mluvčí úřadu Martin Švanda. První řízení úřad zahájil už dříve z vlastního podnětu. Kromě firmy Kapsch tendr kritizoval i Nadační fond proti korupci podnikatele Karla Janečka.[/quote]

,,ÚOHS obdržel v souvislosti s veřejnou zakázkou systém elektronického mýtného návrh od společnosti Kapsch Telematic Services spol. s r.o. Ve věci bylo zahájeno správní řízení, návrh směřuje proti zadávacím podmínkám,“ uvedl Švanda.

Výběrové řízení na správu mýtného systému vypsalo ministerstvo dopravy v polovině července, do zakázky téměř za 30 miliard korun se přihlásili čtyři uchazeči.

Mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold uvedl, že je v pořádku, že ÚOHS takto velkou zakázku podrobně sleduje a přezkoumá ji.

,,My jsme připraveni obhájit, že je vše v souladu se zákonem, a věříme, že úřad bude při hodnocení podmínek soutěže nestranný,“ řekl ČTK mluvčí.

Zahájení správního řízení podle něj nebrání dalšímu pokračování mýtného tendru.

Nynější podnět Kapsche je podle Neřolda dalším krokem současného správce systému, jak zpochybnit vypsané výběrové řízení. To má mýtný systém otevřít konkurenci. Postup Kapsche nedávno kritizoval ministr dopravy Dan Ťok, podle kterého Kapsch stojí za peticí proti rozšiřování mýta na silnicích I. třídy.

Protikorupční fond vytýká podmínkám výběrového řízení, které vypracovalo ministerstvo dopravy, přílišnou přísnost při dokazování předchozích referencí, což omezuje počet uchazečů a může to nahrávat současnému správci systému. Kapsch si naproti tomu stěžoval na příliš velký rozsah informací, které ministerstvo sděluje jednotlivým uchazečům o systému, který firma vybudovala.

Nový správce systému by takzvané výkonové mýto měl spravovat deset let po vypršení současného kontraktu s Kapschem po roce 2019. Kromě současného provozovatele se do soutěže přihlásili slovenský výběrčí SkyToll, maďarský National Toll Payment Services a německá firma T-Systems.

Kapsch prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran v Česku vybírá mýtné od roku 2007. Za deset let se z mýtného získalo 77,5 miliardy korun, loni to bylo 9,89 miliardy. Náklady na provoz činí 1,5 miliardy korun ročně.

Jednotný celostátní mikrovlnný systém podobně jako v Česku funguje v pásu zemí od Itálie přes Rakousko, Polsko a Bělorusko. Naopak satelitní systém využívají Německo, Slovensko, Maďarsko a částečně Belgie, která jej kombinuje s mikrovlnou variantou. Nově pro výběr mýta zvolilo satelitní technologii i Bulharsko.

Zdroj: ČTK