[quote]Zástupci odborů se s ministerstvem dopravy předběžně dohodli na zdražení režijního jízdného pro železniční zaměstnance. V současnosti platí za roční jízdenku platnou v síti Českých drah 1000 korun, od příštího roku by se tato úhrada měla o deset procent zvýšit. Takzvaná režijka by nově neměla platit na komerčních linkách, kde stát Českým drahám na provoz vlaků nepřispívá. Jde především o linku mezi Prahou a Ostravou. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.[/quote]

Přestože vlaky na tratích, kde stát drahám na provoz nepřispívá, budou ze státem nařízeného tarifu vyjmuty, železniční firmy mohou svým zaměstnancům jízdné v nich proplácet i nadále. Bude to ale formou zaměstnaneckých benefitů, které zaplatí přímo tyto společnosti, uvedl Neřold.

O sto korun by se podle předběžného plánu mely zdražit režijní jízdenky pro bývalé železniční zaměstnance a děti zaměstnanců. Ti by nově měli za roční jízdenku zaplatit 600 korun. Z tisíce korun na 1250 by se pak měla zvýšit cena režijek pro ostatní rodinné příslušníky.

,,Velmi si cením věcného jednání s odboráři a jejich snahy se s námi dohodnout. V příštích týdnech dáme návrhu definitivní podobu a předáme ho zástupcům odborových svazů na železnici,“ doplnil ministr dopravy Dan Ťok.

Spory o podobu jízdních výhod propukly letos v létě, kdy České dráhy požádaly ministerstvo dopravy o kompenzaci za poskytování služeb, které ostatní dopravci na trase mezi Prahou a Ostravou poskytovat zaměstnancům nemusí. Kromě samotných Českých drah se jízdní výhody týkají státní Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), jejíž zaměstnanci mají na starosti správu železnic, nebo například zaměstnanců Drážního úřadu.

Problematika režijního jízdného zkomplikovala i nedávnou soutěž o provoz rychlíků na trase mezi Plzní a Mostem. Soutěž o nového dopravce na trati zastavil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na podnět Českých drah. Dopravce tehdy poukazoval na diskriminační podmínku vycházející z povinnosti uznávat režijní jízdné, kterou konkurenční zájemci o zakázku neměli. Ministerstvo nicméně na základě poslaných cenových nabídek zakázku přidělilo ústecké GW Train Regio, která zde dopravu provozuje od loňského prosince.

Zdroj: ČTK

DPP