Zdroj: Pixabay.com

[quote]Argentinská vláda nabízí pět milionů dolarů (více než 103 milionů Kč) za nalezení vraku ponorky, která zmizela v jižním Atlantiku v polovině loňského listopadu. Informoval o tom deník Clarín. Odměnu oznámil argentinský prezident Mauricio Macri po setkání s příbuznými 44 členů posádky ze zmizelé ponorky.[/quote]

Prezident se s příbuznými členů posádky setkal spolu se zástupci ministerstva obrany, s nimiž jednal ve čtvrtek o variantách dalšího postupu při pátrání po ponorce. S ním Argentině pomáhá Rusko, které se ale chystá pátrání ukončit příští měsíc.

Argentinský deník Clarín napsal, že vláda možná dojedná pokračování spolupráce při hledání ponorky s Ruskem, vzhledem k dobrým vztahům s Moskvou. Macri byl v lednu na návštěvě Ruska, kde jednal s prezidentem Vladimirem Putinem zejména o ekonomických vztazích.

Armádní ponorka San Juan poslala na základnu poslední zprávu loni 15. listopadu, když se nacházela asi 450 kilometrů od jihovýchodního pobřeží Argentiny. Velitel hlásil, že se mořská voda dostala do systému ventilace k bateriím a způsobila zkrat a požár baterií. Velitel ale zároveň řekl, že ponorka pokračuje ponořena v plavbě s odděleným okruhem. Pak ztratil se základnou kontakt.

Během více než dvou měsíců se pátrání účastnilo celkem 25 lodí, 14 letadel a více než 4000 lidí. Týmy více než desítky zemí, včetně USA a Ruska, byly vybaveny nejmodernější technikou. Od ledna už ponorku hledají jen čtyři argentinské lodě a jedna ruská.

Zdroj: ČTK