DPP

Austrálie dnes vyzvala Rusko, aby jí vydalo trojici mužů, které soud v Nizozemsku ve čtvrtek uznal vinnými ze sestřelení civilního letadla na lince MH17 z Amsterodamu do malajsijské metropole Kuala Lumpur a poslal je na doživotí do vězení. V letadle zahynulo v létě 2014 všech 298 lidí, z nichž téměř čtyři desítky měly australské občanství. Australský premiér Anthony Albanese rozsudek vítá, i když vydání odsouzených není pravděpodobné, uvedla agentura Reuters.

Soud v Haagu potvrdil ve čtvrtek závěr mezinárodního týmu vyšetřovatelů, podle kterého se malajsijské letadlo zřítilo po zásahu raketou z ukrajinského území, které měla pod kontrolou ruská armáda. Soud za to poslal do vězení tři muže a jednoho zprostil viny. Muži byli souzeni v nepřítomnosti.

„Vyzýváme Rusko, aby vydalo odsouzené, aby si mohli odpykat tresty uložené soudem za jejich hanebný zločin,“ uvedla australská ministryně zahraničí Penny Wongová. Podobnou výzvu vyslovil také premiér Albanese.

Rusko označilo rozhodnutí soudu za politicky motivované a podle stanice BBC je velmi nepravděpodobné, že by trojici mužů vydalo do Nizozemska. Předpokládá se, že odsouzení pobývají na ruském území. Doživotní trest by si podle soudu měli odpykat Rusové Igor Girkin a Sergeje Dubinskij a ukrajinský občan Leonid Charčenko.

Zdroj : ČTK