Jen jednotlivci zatím u autoškol na jižní Moravě projevili zájem o řidičský průkaz od 17 let. Celkově ale zůstává zájem o kurzy řízení vozidel vysoký navzdory tomu, že školy od nového roku většinou zdražily, vyplývá z odpovědí zástupců autoškol, které ČTK oslovila. Obvykle se autoškolám hlásí okolo deseti zájemců týdně.

„Každý týden se k nám přihlásí asi tři noví zájemci o řidičský průkaz od 17 let. Zájemců starších 18 let máme každý týden zhruba deset,“ uvedla asistentka pobočky autoškoly Nobe Zdenka Němcová. Většinou se podle Němcové hlásí do kurzů, které trvají 90 dní a žáci mají jednu cvičnou jízdu týdně. Za kurz zaplatí zájemci v brněnské autoškole Nobe 21.800 korun. „Zdražovali jsme od 1. ledna kvůli obecnému zdražování,“ uvedla Němcová.

Ze stejných důvodů zdražovala také autoškola Václava Nečase z Boskovic. „Zvedly se ceny vstupů, jako jsou energie, pohonné hmoty a také mzdy učitelů,“ uvedl majitel autoškoly Nečas. Kurz k řízení osobního automobilu vyjde v boskovické autoškole na 18.000 korun. Od ledna eviduje deset zájemců o řidičský průkaz od 17 let. „Zájem o kurzy je pořád stejně vysoký. Na kurzy k osobním autům k nám nejčastěji chodí mladí lidé hned v 18 letech. Občas se najde i někdo starší, většinou proto, že potřebuje řidičský průkaz do zaměstnání,“ uvedl Nečas.

To, že je o řidičské průkazy zájem zejména u lidí ve věku od 18 do 20 let, potvrzuje také Pavel Venclovský, který provozuje autoškolu v Brně. „Většinou se k nám hlásí lidé hned v 18 letech. Mnoho mladých lidí však ve městě řidičský průkaz nepotřebuje, takže si kurz dodělává později, třeba v 25 letech, kdy jej využije více,“ uvedl Venclovský, u něhož kurz stojí 19.000 korun. Od března má v plánu zdražovat zhruba o 12 procent. Zájem neplnoletých o řízení s mentorem je podle Venclovského spíše malý. „Tento typ řidičáku je hlavně otázkou toho, jak se domluví zájemci doma a kdo je ochoten být mentorem. Z naší zkušenosti je lepší, když si dělají mladí lidé řidičský průkaz spíše později,“ uvedl Venclovský.

Nízký zájem o kurzy pro mladistvé do 18 let potvrzuje také vedoucí brněnské autoškoly Pelikán Roman Provazník. „Žádný výrazný zájem neevidujeme, aktuálně máme ve výcviku jen pár žáků mladších 17 let. Většina mladých lidí s mentorem jezdit nechce. Smysl to má především pro ty, kteří musejí dojíždět a chtějí se v řízení střídat,“ uvedl Provazník.

V břeclavské Autoškole HP stojí kurz 17.000 korun, zdražování se podle instruktora Pavla Hlaváčka nechystá. Největší počet zájemců má mezi studenty. „Často se k nám hlásí žáci například dva měsíce před 18. narozeninami, aby mohli hned potom jezdit. Zájem o kurzy je posledních pět let stejný, máme pravidelně obsazenou plnou kapacitu,“ uvedl Hlaváček. Autoškola momentálně eviduje čtyři zájemce o výcvik ve věku do 17 let.

Zdroj: ČTK