Nad kruhovým objezdem pod Větruší v Ústí nad Labem v noci na včerejšek demontovali stavaři železniční most. Pomocí obřího jeřábu ho sundali, umístili na podval a auto ho odvezlo o 300 metrů dál mimo silnici. Průjezd místem byl přes noc uzavřen, motoristé od rána již mohou důležité dopravní křížení znovu využívat. Novou konstrukci umístí stavební firma na místo v dubnu. ČTK to řekl Bořivoj Leszko ze společnosti Strabag Rail. Práce u kruhového objezdu předcházejí uzavření Benešova mostu přes Labe, který se bude opravovat.

Příprava na náročnou akci trvala několik týdnů, sundání mostu několik hodin. „Vše se obešlo bez problémů. V 19:00 se zastavila doprava, sundali jsme napájení elektrického napětí k blízkému domu. Nejprve se demontovala menší konstrukce, což trvalo 15 minut, pak začala příprava na uvázání větší konstrukce,“ řekl Leszko. Jeřáb vyzdvihl most do vzduchu a uložil na podval. Dnes zhruba hodinu po půlnoci bylo naloženo a most se přesouval směrem k dálnici D8, kde ho složili pracovníci odborné firmy vedle silnice.

Konstrukce se rozřeže a odveze k sešrotování. Na místě budou stavaři pokračovat v bourání spodní stavby mostu, částečně ubourají opěry a pilíř, následně postaví nové a opět o víkendové dubnové noci jeřáb umístí na most novou konstrukci. Velký jeřáb na místě ale po celou dobu nezůstane, v nadcházejícím týdnů se na několika kamionech odveze a pak krátce před instalací nové konstrukce ho nákladní auta znovu přivezou.

Omezení na kruhovém objezdu pod Větruší platí kvůli pracím na železničním mostě od 1. února. Od března do července se bude pracovat na okružní křižovatce.

Ve směru od Děčína vzniknou dva odbočovací pruhy směrem ke kruhovému objezdu pod Větruší a jeden přímý pruh na Prahu. „Obdobná situace vznikne ve směru od Trmic, kde máme dva jízdní pruhy, ale pouze z vnitřního se může odbočit na Děčín, z vnějšího na Prahu. Nově to bude tak, že i z vnějšího pruhu bude možné odbočit na Děčín. Tímto opatřením zvýšíme kapacitu průjezdu ve směru na Děčín a auta by tak už neměla stát v koloně v Žižkově ulici,“ uvedl vedoucí odboru dopravy krajského úřadu Jindřich Franěk.

Změny v dopravě platí také pro řidiče, kteří přijíždí do Ústí nad Labem od Lovosic. Nemohou odbočit na kruhový objezd pod Větruší.

Benešovům most se pro osobní dopravu zavře zřejmě na podzim, již nyní na něj nemohou vozy městské hromadné dopravy. Před tím postaví odborníci přes řeku lávku pro pěší a cyklisty. Kolaudace je naplánována na březen 2027.

Zdroj: ČTK