DPP

Sedmnáctiletý Belgičan britského původu Mack Rutherford se stal nejmladším člověkem, který sám obletěl svět v malém letadle. Dnes přistál v Bulharsku, kde jeho cesta před pěti měsíci začala. Informovala o tom agentura AP.

Rutherford přistál na letištní ploše západně od bulharského hlavního města Sofie, čímž splnil úkol a získal dva Guinnessovy rekordy. Kromě toho, že je nejmladším člověkem, který sám obletěl svět, je také nejmladším člověkem, který obletěl zeměkouli v malém letadle.

Držitelkou předchozího rekordu za let v malém letadle byla jeho sestra Zara, která svou cestu dokončila v lednu ve svých 19 letech. Věkový rekord převzal Rutherford od Brita Travise Ludlowa, kterému bylo při loňské cestě kolem světa 18 let.

Rutherfordův let kolem světa začal 23. března a vedl přes 52 zemí na pěti kontinentech. Aby splnil podmínku pro zápis do Guinnessovy knihy rekordů, musel dvakrát překročit rovník. Startoval v Bulharsku, protože jeho sponzor má sídlo v Sofii.

Rutherford se narodil do letecké rodiny a pilotní průkaz získal v roce 2020, ve věku 15 let byl tehdy nejmladším pilotem na světě.

Stejně jako jeho sestra i Rutherford let absolvoval v letounu Shark, který s cestovní rychlostí až 300 kilometrů v hodině patří k nejrychlejším ultralehkým letadlům na světě. Obvykle dvoumístné letadlo bylo pro jeho dlouhé putování upraveno a druhé sedadlo bylo nahrazeno přídavnou palivovou nádrží.

Cesta měla původně trvat do tří měsíců, ale kvůli několika nečekaným překážkám na cestě, včetně monzunových dešťů, písečných bouří a extrémního horka, se protáhla. Většina zpoždění šla ale na vrub čekání na povolení a další dokumentaci potřebnou pro pokračování v letu, nebo nutnosti změnit plánovanou trasu v případě negativního stanoviska úřadů.

Let vedl přes Afriku a oblast Perského zálivu do Indie, Číny, Jižní Koreje a Japonska. Přeletěl také severní Tichý oceán a po deseti hodinách nepřetržitého letu přistál na sopečném ostrově poblíž Beringova průlivu, odkud zamířil na Aljašku a po západním pobřeží Spojených států do Mexika. Pak opět zamířil na sever a podél východního pobřeží USA a Kanady se přes Atlantický oceán dostal zpět do Evropy.

Na bulharském letišti dnes Rutherforda vítal dav lidí, včetně tří členů jeho rodiny. Otec Sam Rutherford řekl, že je nesmírně šťastný a hrdý na úspěchy svých dětí. Novinářům sdělil, že taková událost je povzbuzením zejména pro děti, aby šly za svými sny, ale i pro rodiče, aby je v jejich snažení podporovali.

Sestra Zara Rutherfordová uvedla, že se svým mladším bratrem po celou dobu v úzkém kontaktu. „Když letěl, neustále jsem se s ním snažila být ve styku a pomáhat mu. Naši rodiče mu každý den volali a já jsem se k těmto hovorům připojovala. Dávala jsem mu rady ohledně trasy a letu, abych mu byla užitečná,“ dodala.

Zdroj : ČTK