[quote]Brexit v nákladní dopravě zvýší ceny zakázek do Velké Británie, to by následně mohlo vést k úbytku části zakázek tuzemských dopravců. Důvodem je očekávané prodloužení čekacích dob při odbavování na hranicích se Spojeným královstvím. Spolu s tím se tuzemští dopravci obávají i bezpečnostních rizik, které mohou vzniknout na hranicích. ČTK to sdělil mluvčí sdružení dopravců Martin Felix. Británie je pátý největší obchodní partner České republiky. Podle statistik ministerstva dopravy se v roce 2017 převezlo po silnici mezi oběma zeměmi přes 331.000 tun zboží.[/quote]

Odchod Velké Británie z EU způsobí podle dopravců výrazné prodloužení čekacích dob na hranicích nebo u příjemců na ostrovech. Podle Felixe může být zejména z počátku zdržení i několikadenní. Tím se zvýší celková doba přepravy, což bude mít za následek i zvýšení cen zakázek. Dopravci varují, že kombinace těchto faktorů by z dlouhodobého hlediska mohla vést ke zhoršení postavení tuzemských dopravců na britském trhu, a ti by tak mohli přijít o část zakázek.

S citelnými dopady brexitu na tuzemskou dopravu souhlasí i prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. „Klesne objem obchodu mezi ČR a Británií,“ podotkl. V případě odchodu Spojeného království bez dohody by se podle něj doprava do Británie vrátila do období před vstupem do EU. Obává se zejména zavedení cel nebo víz.

Úbytek zakázek by mohl vzniknout zejména segmentu automotive, který patří k nejdůležitějším vývozním artiklům Česká do Velké Británie. Některé světové automobilky, které využívají komponenty tuzemských firem, už deklarovaly odchod z ostrovů.

K odlivu části dopravců na cestách na ostrovy by navíc mohla přispět i nepředvídatelná bezpečnostní situace na hranicích. Naložená vozidla se totiž při čekání na hranicích stávají terčem zlodějů, případně organizovaných skupin. Kamiony nejsou podle sdružení Calais či Doveru v bezpečí ani v současnosti, po odchodu Velké Británie z EU, zvláště pak bez dohody, by ale mohl nastat chaos. Někteří dopravci by tak podle Česmadu v takovém případě raději přestali zakázky do Spojeného království brát.

Se samotným vstupem na britský trh by kamionoví ani autobusoví dopravci problémy podle sdružení mít neměli. To zajišťuje dohoda České republiky s Velkou Británií o silniční dopravě, kterou obě země uzavřely v roce 1998 a v platnost vstoupila v roce 2004. V případě brexitu bez dohody ovšem existuje riziko jejího zpochybnění.

Česká ekonomika vyváží přímo do Velké Británie zboží v hodnotě 210 miliard Kč ročně, což je přibližně pět procent českého exportu, respektive čtyři procenta HDP. Přes další hlavní české obchodní partnery se vyváží do Británie zboží za 120 miliard korun.

Odchod Velké Británie z EU byl stanoven na 29. března 2019. Britský parlament by měl příští týden určit, jak a kdy země EU opustí. Během tří dnů musí přes 600 poslanců rozhodnout, jestli podpoří brexitovou dohodu premiérky Theresy Mayové, brexit bez dohody nebo odchod z unie odložit.

 

Zdroj : ČTK