[quote]Společnost British Airways se 26. listopadu rozloučila s jedním z nejikoničtějších letadel ve své flotile, Boeingem 767. Poté, co se 25. listopadu uskutečnil poslední obchodní let typu B767 (na trase z kyperské Larnaky na londýnské letiště Heathrow), byly poslední dva letouny provozované společností British Airways odstaveny na letišti St. Athan ve Walesu.[/quote]

British Airways zahájily provoz svých B767 v únoru 1990 krátkým „skokem“ do Paříže. Od té doby flotila těchto letadel absolvovala více než 425 000 obchodních letů. Fanoušci mohli B767 nejčastěji spatřit na letech do Frankfurtu – na trase na toto letiště provedl téměř 15 000 letů –, ale tento typ sloužil také na trasách do Abú Dhabí, Calgary a New Yorku. Nejprve byl B767 využíván na dlouhých tratích, avšak v posledních letech byl rekonfigurován za účelem použití na krátkých tratích, mimo jiné do Atén a Larnaky, stejně jako při letech na Britských ostrovech.

Vyřazení B767 přichází v době, kdy se British Airways dívá do budoucnosti své flotily. Teprve před několika dny byl společnosti dodán její třicátý Boeing 787 Dreamliner – nejnovější letadlo v její flotile. Nejenže je Dreamliner asi o 40 procent tišší než jiná letadla; spotřebuje také o 20 procent paliva méně než letadla podobné velikosti, což znamená snížení emisí oxidu uhličitého a oxidů dusíku. Přírůstky do flotily British Airways se však neomezují na B787. V roce 2019 obdrží společnost jiné průkopnické letadlo – svůj první Airbus A350, pořízený v rámci investice ve výši 4,5 miliardy liber, kterou BA v příštích pěti letech uskuteční ve prospěch zákazníků.

Ředitel letových operací British Airways, kapitán Al Bridger, na téma vyřazení B767 prohlásil: „Boeing 767 byl vynikající součástí naší flotily, létal na našich nejpopulárnějších trasách a ve své době zákazníkům poskytoval špičkové služby v odvětví letecké dopravy. Je příznačné, že v době, kdy poslední B767 naši flotilu opouští, přijímáme třicátou dodávku jiného špičkového letadla, B787, které zákazníkům v oblacích nabízí výjimečný zážitek.“

Poslední obchodní let typu B767 se uskutečnil na letadle s registrací G-BZHA. Tento letoun absolvoval první let v roce 1998 a proletěl asi 23 milionů mil. Ve svém životě byl 900krát v Larnace, ale jeho nejfrekventovanější trasa, na níž vykonal 1 275 zpátečních letů, vedla do Atén. Odhaduje se, že toto letadlo na téměř 23 000 letech přepravilo okolo 4 milionů cestujících.

 

Zdroj : BA