DPP

[quote]Kolín není dlouhodobě spokojený s provozovatelem městské hromadné dopravy, kterou provozuje společnost Arriva. Od veřejnosti chodí velké množství stížností na provoz autobusů, které musí město řešit. Podle nového místostarosty Michala Najbrta (Změna pro Kolín) ještě nebyl od jeho nástupu na radnici jediný den, kdy by neřešil stížnost na autobusy. Podle Arrivy může za problémy mimo jiné špatná průjezdnost Kolínem v dopravní špičce.[/quote]

„Arriva absolutně nezvládá stávající stav. Za dobu, co jsem na radnici, tak není jeden den, kdy by nebyl podnět, stížnost, prostě kritika, bohužel napříč provozem. Nejedná se jen o zásadní selhávání řidičů, ale jedná se i o provozní věci, které tam nefungují,“ řekl Najbrt.

Vedení města podle Najbrta komunikuje s Arrivou, které veškeré stížnosti od občanů předává. Podle místostarosty se objevují stížnosti například na několik vynechaných spojů po sobě, ale i na to, že řidič za jízdy telefonuje bez handsfree. „To je pro mě naprosto nepřijatelné a je to hlavně nezákonné,“ řekl Najbrt.

Arriva v Kolíně působí již 15 let, bývalé vedení města jí v roce 2009 prodloužilo smlouvu na provoz městské dopravy na dalších deset let. „Aktuálně řešíme zhoršenou průjezdnost Kolínem v dopravní špičce, což je také nejčastějším zdrojem problémů, protože dochází ke zpožděním. Mám na mysli zejména opravu ulice Ovčárecká, ale i další uzavírky kvůli opravám silnic,“ řekl ČTK mluvčí společnosti Arriva Roman Herden.

Herden potvrdil, že město veškeré stížnosti firmě předává. „Po loňském roce jsme přidali další autobus, abychom zamezili zpožděním, aktuálně se pracuje na optimalizaci jízdních řádů tak, aby doprava byla plynulejší. Stížnosti také občas chodí na neobsloužení zastávky, což ověřujeme pomocí systému GPS a situaci také řešíme personálně,“ uvedl Herden.

Společnosti Arriva končí smlouva s městem na konci příštího roku. Soutěž na provozovatele městské autobusové dopravy od roku 2020 skončí podle Najbrta na začátku příštího roku. Kolín by si podle něj přál nového dopravce. „Společnost Arriva se ale může legitimně přihlásit, pokud splní podmínky, tak může,“ řekl Najbrt. Arriva se podle Herdena o provoz autobusů pro další období bude ucházet.

Najbrt uvedl, že město nemůže přestupky dopravce penalizovat, protože to neumožňuje smlouva. „Nemáme na stávajícího provozovatele páky,“ řekl.

 

Zdroj : ČTK