Brněnské letiště odbavilo v červenci a v srpnu dosud nejvíce cestujících. Zájem o charterové lety na dovolenou byl tak velký, že překonal o 1200 lidí dosud nejsilnější letní sezonu roku 2019. Letištěm letos prošlo přes 201.000 cestujících, uvedla v tiskové zprávě mluvčí letiště Lucie Mareš Heřmanská. Od začátku roku zatím letiště odbavilo ke konci září 420.000 lidí. Je to méně než v řadě předchozích let kvůli tomu, že z pravidelných letů už v Brně funguje několik let pouze jediná linka do Londýna.

Předchozí dva roky, obzvláště rok 2020, byly slabší kvůli covidové pandemii a různým překážkám při cestování do zahraničí. Letos poprvé od roku 2019 mohli lidé cestovat po Evropě bez omezení. „Je vidět, že po dvou virem tlumených letech mají lidé obrovskou chuť cestovat,“ komentoval výsledky vedoucí provozu Radek Lang. Právě prázdninové měsíce přinesly zásadní zlom. Červen byl o 19 procent slabší než ten před třemi lety, ale prázdniny už byly lepší. Celkově je letní sezona, tedy včetně června na úrovni 89 procent roku 2019.

„Odhadujeme, že bychom se měli na konci října, kdy ukončujeme oficiálně letní sezonu, dostat zhruba na číslo, které přesáhne 440.000 cestujících. Do konce roku předpokládáme, že budeme těsně pod číslem 460.000 odbavených pasažérů,“ uvedla Heřmanská. V roce 2019 bylo odbaveno přes 543.000 cestujících.

Z Brna se létalo přes léto do 18 destinací, nejžádanější byly tradičně v Řecku, Bulharsku, Turecku, Egyptě či Španělsku. Zájem je i o pravidelnou linku do Londýna.

V posledních letech při útlumu osobní dopravy těžilo brněnské letiště z rostoucího zájmu o nákladní dopravu. Denně se létá do překladišť v Paříži a Lipsku.

Letiště Brno je akciová společnost, která má letiště pronajaté od Jihomoravského kraje a ovládá ji firma Accolade. Jejím hlavním byznysem jsou investice do průmyslových nemovitostí. Po příchodu na brněnské letiště před pěti lety v jeho okolí začala s masivní developerskou výstavbou, která slouží jako zázemí pro logistické firmy.

Poslední výsledky Letiště Brno ve Sbírce listin jsou z roku 2020, kdy firma generovala tržby 204 milionů korun, o rok dříve to bylo 255 milionů. Ztráta v roce 2020 činila 69 milionů korun, v předcovidovém roce bylo hospodaření také ztrátové ve výši pěti milionů.

Zdroj  :ČTK