Nárůst dokončených projektů i příval poptávek. Česká firma Bohemia – SysTech group (BSTG) hlásí zvýšený zájem o automatické skladovací systémy. V zemi už slouží v desítkách skladů. Pomáhají ušetřit místo, kontrolovat pohyb produktů i zjednodušují inventury. 

„Řada firem si začíná uvědomovat, že stále důležitějším klíčem k úspěchu je efektivní a promyšlené skladování materiálu či zboží,“ říká Tomáš Rada z firmy Bohemia – SysTech group.  A obor podnikání podle něj nehraje roli. Každá společnost totiž musí něco skladovat. Ať už jde o zboží v případě e-shopů nebo polotovary, komponenty, výrobky či nástroje nutné ve výrobním procesu.

Většina firem, které se na něj obrací, potřebují výrazně uspořit skladovací plochu. Náklady na skladování totiž v česku rostou a každý metr čtvereční se počítá. Automatické skladovací systémy  tento problém dokáží vyřešit. Obzvlášť, když naplno využívají výšku skladovacích prostor.

Automatické vertikální sklady ušetří až 90 % podlahové plochy

„Instalací vertikálních skladových systémů, jako jsou třeba stroje Modula, lze reálně ušetřit až 90 % podlahové plochy,“ vysvětluje Rada.  „Je to vlastně inovativní propojení výtahu a skladu policových regálů,“ dodává. A právě k nahrazení statických policových regálů se výborně hodí. Alespoň podle jeho zkušenosti z řady firem.

Automatické sklady ale společnostem přináší i množství dalších výhod. Jednoznačně například urychlují proces vychystávání. Artikly totiž přímo připraví skladníkům až k rukám. Díky doplňkům mohou i přesně ukázat na místo, kde se požadovaný artikl k vyskladnění nachází. Hodí se to v případě, kdy se na jedné polici nachází více podobných produktů. „Ve výsledku tak tyto chytré sklady výrazně snižují počet chyb při vychystávání. “ vysvětluje Rada.

Nejsilnější jsou tyto automatické vertikální sklady při skladování drobných a středně velkých materiálů v různých průmyslových odvětvích. Výborně si poradí třeba s různým spojovacím materiálem, náhradními díly či elektrokomponenty. Jejich využití je ale téměř neomezené.  Dokáží se totiž flexibilně přizpůsobit. Ať už svými rozměry nebo nosností jednotlivých polic.

Chytré sklady dobře komunikují s ERP systémy

Kouzlo automatických skladových systémů podle Rady nejvíce zapůsobí díky napojení na firemní ERP software. „Je to věc, na kterou se nás manažeři často ptají. Potřebují totiž mít dobrý přehled o pohybu materiálu i skladových zásobách. Stroje Modula, které do českého prostředí dodáváme, dokážeme napojit na všechny běžně používané ERP systémy,“ vypočítává.

Výhodou také podle něj je, že díky čipům mohou vedoucí skladů lépe řídit, kdo má ke konkrétnímu materiálu přístup.  „Snižuje se tak pravděpodobnost nepříjemných překvapení při inventurách,“ uzavírá Rada.

Společnost Bohemia – SysTech group v Česku působí devět let. Do českých firem dodává automatické skladovací systémy. Konkrétně vertikální policové zakladače značek Modula a Baumalog.

Zdroj: Bohemia – SysTech group s.r.o.