[quote]Nákladní železniční dopravce ČD Cargo plánuje v následujících letech investovat do vozového parku zhruba tři miliardy korun ročně. Investice budou směřovat na nákup nových lokomotiv a vagonů a také na celkové opravy současného vozového parku. ČTK to dnes sdělil předseda představenstva společnosti Ivan Bednárik.[/quote]

„Cílem obnovy vozového parku je zvýšit spolehlivost a přizpůsobit se aktuálním požadavkům trhu. Jedním ze strategických cílů společnosti je rovněž expanze značky ČD Cargo na zahraniční trhy, pro kterou je v investiční strategii společnosti počítáno s pořízením lokomotiv pro mezinárodní přepravy,“ uvedl Bednárik.

Firma chce investovat do vozového parku přibližně tři miliardy korun ročně. Plánované investice by podle šéfa nákladního dopravce neměly ohrozit likviditu společnosti ve střednědobém až dlouhodobém horizontu. Podnik na nákupy použije mimo jiné i peníze z likvidace a sešrotování neprovozuschopných a nepotřebných vozů a lokomotiv. Podnik investice hradí také z vlastního rozpočtu, úvěrů a dluhopisů. Například na konci června společnost vydala obligace za jednu miliardu korun.

Přesný počet pořizovaných vlaků do budoucna zatím není zřejmý, ale řadu velkých nákupů už dopravce vysoutěžil v minulých měsících. K největším z nich patří elektrické lokomotivy typu Siemens Vectron nebo Bomardier Traxx, kterých by mělo přibýt do flotily podniku pět až deset ročně. Vedle lokomotiv dopravce doplní i vagony. Jde o 500 univerzálních vozidel, dále 200 nových plošinových vozů s vyměnitelnými nástavbami a 100 nových cisternových vozů.

Další část peněz pak bude směřovat na rozsáhlé opravy současné flotily. Kompletní modernizace by měla prodloužit jejich životnost o dalších deset let. Opravy by se měly týkat 100 lokomotiv a až 4000 vozů ročně. Tyto opravy se už postupně realizují.

ČD Cargo v současnosti má ve svém vozovém parku přes 22.500 vozů a 680 lokomotiv. Dceřiná společnost Českých drah v prvním pololetí letošního roku zaznamenala čistý zisk 270 milionů korun a přepravila 33,4 milionu tun zboží. Krátkodobé a dlouhodobé závazky společnosti činily na konci loňského roku kolem 10,8 miliardy korun.

 

Zdroj : ČTK