Ceny ropy během obchodování v Asii vystoupaly na desetileté maximum. Přerušení obchodu a problémy s přepravou kvůli sankcím na Rusko totiž vyvolávají obavy o dodávky. Později vlivem pokroku v jednání Spojených států a Íránu ropa zisky smazala a oslabila.

Kolem 21:25 SEČ severomořská ropa Brent klesala o 2,1 procenta a obchodovala se kolem 110,62 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI odepisovala 2,2 procenta na 108,13 dolaru za barel. Během obchodování v Asii se Brent pohyboval pod 120 dolary za barel, byl nejvýše od února 2013. WTI se vyšplhala nejvýše za 11 let.

O jaderné dohodě, kterou Teherán podepsal se Spojenými státy, Británií, Francií, Německem, Ruskem a Čínou, se ve Vídni s přestávkami jedná od loňského dubna. Írán od jednání očekává zrušení sankcí, jež proti němu USA obnovily po svém odstoupení od dohody v roce 2018.

USA a Írán se podle médií blíží k uzavření dohody, která by mohla na trh vrátit více než milion barelů ropy denně, tedy asi jedno procento celosvětové nabídky. Rusko se na světovém exportu ropy podílí zhruba osmi procenty.

Cenový růst ropy vyvolalo další kolo amerických sankcí vůči ruskému rafinerskému sektoru, což zvyšuje obavy, že vývoz ropy a zemního plynu z Ruska může být dalším cílem. Doposud Washington proti tomuto vývozu nezasáhl, protože vláda prezidenta Joea Bidena zvažuje dopady na světové trhy s ropou a ceny energií v USA.

Australská banka ANZ zvýšila krátkodobý cíl pro cenu ropy na 125 USD za barel. Dodala, že nedostatek dodávek by mohl znamenat další růst cen.

Rusko v prosinci vyváželo 7,8 milionu barelů ropy a ropných produktů denně. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) je Rusko třetím největším producentem ropy na světě a největším vývozcem na světové trhy.

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenci v čele s Ruskem se na středečním zasedání podle očekávání dohodli, že v dubnu zvýší těžbu ropy o dalších 400.000 barelů denně. Skupina zvaná OPEC+ tak bude pokračovat v postupném zvyšování produkce, na jehož podobě se dohodla loni v červenci. Odmítla přitom volání po větším množství ropy, přestože ceny suroviny se prudce zvýšily v souvislosti s invazí ruských vojsk na Ukrajinu.

Statistika rovněž ukázala, že zásoby ropy v USA dál klesají. V důležitém ropném překladišti Cushing v Oklahomě byly nejnižší do roku 2018 a strategické rezervy v USA klesly na téměř 20leté minimum. A to ještě před jejich dalším uvolněním, které oznámil Bílý dům společně s dalšími průmyslovými zeměmi, uvedla agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent květen 110,62 112,93
New York – NYMEX WTI duben 108,13 110,60