Červnové kontroly zaměřené na přetěžování nákladních aut a dodávek odhalily u 163 vozidel 46 porušení předpisů. Některá auta byla přetížená až dvojnásobně. Hlídky celníků uložily pokuty za 150.000 korun a vybraly kauce 104.000 Kč. Mezi kontrolovanými našly také několik dlužníků, od kterých vybraly 20.500 Kč. ČTK to dnes oznámila zástupkyně mluvčí Generálního ředitelství cel Ivana Kurková.

Přetížené nákladní a dodávkové vozy podle Kurkové ničí silnice a také jim v případě nouzového brzdění trvá výrazně delší dobu, než zastaví. Tím dochází k ohrožení ostatních účastníků silničního provozu, upozornila.

Kontrolní akci s názvem Libra celníci uspořádali na základě podnětu od veřejnosti, převážně na dálnicích využívali nízkorychlostní vážení. „Mezi hříšníky se objevili i takoví jedinci, kteří překročili povolenou hmotnost až dvojnásobně. U takovýchto markantních přetížení kromě pokuty lze udělit i zákaz jízdy do odstranění závady (přeložení části nákladu na další vozidlo),“ uvedla Kurková.

Z deseti zúčastněných krajských celních úřadů zaznamenal nejvíce porušení předpisů olomoucký. Bylo jich 14, celníci za přestupky uložili pokuty za 66.500 korun a vybrali 36.000 Kč na kaucích. Následoval pražský celní úřad s pokutami za 43.000 korun a kaucemi 9000 Kč. „Kromě přetížených vozidel bylo zjištěno porušení v oblasti přepravy nebezpečných látek (ADR) a zajištěno 8400 kusů cigaret,“ doplnila Kurková.

Zdroj  :ČTK