Invoitix

[quote]České dráhy opraví 12 vlaků RegioPanter a následně je přestaví ze stejnosměrných na dvousystémové jednotky. Vlaky tak nově budou moci jezdit i na tratích se střídavým systémem trakce. Přestavba vlaků vyrobených v letech 2012 až 2014 bude stát 286,8 milionu korun, hotová by měla být v příštím roce. Dnes o tom informovaly České dráhy.[/quote]

Přestavba vlaků souvisí s plánem Správy železnic sjednotit trakční soustavu na české železnici a nahradit napájení 3000 V stejnosměrného proudu na severu republiky střídavým napájením 25.000 V 50 Hz. V budoucnu tak bude možné vlaky RegioPanter možné využít na obou typech tratí, a to po celou dobu jejich 30leté životnosti.

„První takový úsek využijí jednotky v Ústeckém kraji mezi stanicemi Kaďaň-Prunéřov a Kadaň, a to prakticky hned po jejich přestavbě,“ uvedl náměstek generálního ředitele Českých drah pro provoz Michal Kraus. První vlak dráhy už přivezly k opravě do továrny šumperské společnosti Pars Nova.

V současnosti vlaky dráhy používají na osobních a spěšných linkách na Podkrušnohorské magistrále Děčín – Kadaň – Prunéřov a na trati Pardubice – Jaroměř. Denně je v provozu deset souprav, které ujedou v průměru 5500 kilometrů za den.

Vlaky na dvousystémové stroje přestavují i některé další dopravci. Například ČD Cargo tak modernizuje své lokomotivy řady 163 na dvousystémovou řadu 363.

České dráhy mají více než 500 lokomotiv, dále až tisícovku ucelených souprav a přes 2000 vozů. Průměrné staří strojů je přes 30 let, řada z nich byla v minulosti modernizována.

 

Zdroj  :ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP