[quote]Do pěti let bude kamionům po celé Evropě stačit jediná univerzální palubní jednotka na mýtný systém. Ta vedle mýta bude mít i další funkce. Z čelních skel vozů by tak mělo zmizet současné velké množství jednotek a systémů nutných pro přejezdy jednotlivých států. Tvrdí to poskytovatel služeb pro dopravce společnost Eurowag. Systém už někteří provozovatele pro některé země nabízejí. V budoucnu by měl usnadnit dopravu i v Česku.[/quote]

V současnosti musí kamiony při cestách přes Evropu vozit řadu různých mýtných jednotek a další systémy. To je podle dopravců často nejen nepraktické, ale i nákladné. Nová univerzální palubní jednotka bude podle Eurowagu schopná komunikovat se všemi mýtnými systémy v jednotlivých zemích. Vedle toho bude vybavena i dalšími funkcemi jako GPS navigace nebo digitální tachograf. Systém bude schopen také zaznamenávat například plnění povinných přestávek řidičů.

Systém by navíc mohli dopravci propojit s tankovací kartou a telematickými službami. Vše tak bude v jedné aplikaci. „Řidič i dopravce tak budou mít jeden nástroj, jak zjednodušit a zpřehlednit náklady veškeré platby během cesty kamionu,“ uvedl Eurowag.

Někteří poskytovatelé už podobná řešení nabízejí pro vybraný seznam států. „Pokročilá integrace telematiky přináší dopravcům výrazné úspory nákladů u paliva a údržby, zatímco unikátní geolokační technologie Fuel Guard je chrání před většinou podvodů s pohonnými hmotami a jejich krádežemi,“ popsal firemní systém EVA Marc Trollet z Eurowagu.

Univerzální systém by v budoucnu měl usnadnit nákladní dopravu i v Česku. V současnosti musí být kamiony vybaveny palubní jednotkou, kterou dostávají po zaregistrování do tuzemského mýtného systému. Při převzetí musí složit vratnou kauci kolem 2500 korun. Velkou výměnu jednotek museli dopravci v Česku provést například při přechodu na nový satelitní systém na konci roku 2019. Týkalo se to domácích i zahraničních dopravců.

 

Zdroj : ČTK