[quote]V neděli definitivně skončila éra papírových dálničních známek. Následně už tak platí pouze nové elektronické známky. Za čtvrtstoletí řidiči koupili přes 122 milionů papírových vinět. Jejich platnost i nabídka známek se postupně rozšiřovala, cena stoupla více než trojnásobně. Nových známek zatím řidiči koupili přes 1,18 milionu. Informoval o tom správce systému e-známek společnost Cendis.[/quote]

„Sice se uzavřela historie starých dálničních známek, ale s novými, elektronickými se otevírá budoucnost přinášející výhody. Jednoduchý nákup pro jednotlivce i pro firmy, klouzavá platnost, a především snadné pořízení bez nalepování a seškrabávání,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Papírové známky začaly platit od roku 1995. Tehdy platily na 570 kilometrech dálnic, nyní jsou dálniční známky zapotřebí na více než 1300 kilometrech. Z počátku byly k dostání pouze roční kupony za 400 korun. Jejich cena postupně vzrostla až na současných 1500 korun. Vedle toho přibyly i 30denní za současných 440 korun a desetidenní kupony za 310 korun. Nejvíce známek se prodalo předloni, a to zhruba 6,9 milionu kusů.

Od letoška už ovšem papírové známky v prodeji nejsou. Nové elektronické známky jsou vázány na poznávací značky aut, není už tak nutné je lepit na přední sklo vozidla. Novinkou je také klouzavá platnost nových ročních vinět. Řidiči si mohou nastavit platnost známky od přesně vybraného data na následujících 365 dní bez ohledu na kalendářní rok. U papírových kuponů platila roční známka celkem 14 měsíců, výhradně však od prosince předcházejícího roku do konce ledna roku příštího. I kvůli tomu zřejmě řada řidičů po vypršení platnosti starých známek s nákupem počká.

Známku je nyní možné zakoupit s až 90denním předstihem. Předstih alespoň několika dní Cendis doporučuje, umožní to případnou opravu špatně zadaných údajů při nákupu. Chyby se dopustila přibližně tři procenta nakupujících, často při vyplňování poznávací značky auta.

Prodej nových známek začal v prosinci, do dneška motoristé nakoupili 1,18 milionu kusů známek, z toho 91 procent ročních. Prodej v posledních dnech roste, důvodem je právě končící platnost starých ročních kuponů. Známky jsou k dostání na e-shopu edalnice.cz, dále na pobočkách pošty, čerpacích stanicích Euro Oil a v samoobslužných kioscích u hranic.

DPP