České dráhy vypsaly tendr na pronájem až 23 motorových vlaků. Firma je hodlá vypravovat ve Středočeském a Pardubickém kraji. Dopravce chce pronájmem překlenout dobu do dodání už objednaných nových vlaků PESA, případně řešit provoz na modernizovaných tratích, kde se bude nákup nových vozů teprve řešit. Společnost to dnes oznámila v tiskové zprávě. Zakázka počítá s pětiletým pronájmem vlaků s možností prodloužení díky tříleté opci.

„Chceme nabídnout cestujícím komfort, který bude odpovídat požadavkům dnešní doby, co nejdříve. Nízkopodlažní vlaky, o které máme zájem, nabídnou pohodlnější a bezpečnější cestování osobám se sníženou pohyblivostí, seniorům, ale i cyklistům nebo maminkám s kočárkem. Pronájem nám umožní zvýšení kvality služeb ve velmi krátké době například ještě před dodáním úplně nových souprav od polského výrobce PESA,“ řekl dnes člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Dráhy poptávají pronájem až 20 motorových vlaků typu DMU 140 a tři jednotky nebo vozy typu DMU 70. Vozidla by měly být nízkopodlažní s kapacitou přibližně 140 míst k sezení, respektive 65 míst k sezení. Dále by měly mít univerzální prostor pro přepravu osob na vozíku, kočárků a jízdních kol a jejich rychlost by měla být alespoň 120 kilometrů za hodinu, respektive 90 km/h.

Pronajaté vlaky chtějí dráhy nasadit především ve Středočeském a Pardubickém kraji. Mohly by tak jezdit například na tratích Praha – Rudná u Prahy – Beroun – Rakovník, Praha – Kladno, Choceň – Litomyšl a Česká Třebová – Moravská Třebová. Přesné využití ale ještě dopravce projedná s dodavatelem vlaků.

Zdroj : ČTK

DPP