Unie autodopravců Slovenska (UNAS) po částečné blokádě dálničního hraničního přechodu s Českou republikou Brodské/Břeclav rozšíří svou protestní akci na čtyři další přechody, a to s Maďarskem a Polskem. Unie dnes dopoledne uvedla, že osobní dopravu a průjezd vozidel záchranných složek blokovat nechce. UNAS později na sociální síti oznámila přerušení protestu na přechodu Brodské/Břeclav přibližně do dnešní půlnoci, a to kvůli přesunu vojenského konvoje. Američtí vojáci míří z Německa přes Česko na alianční cvičení na Slovensku. Z vyjádření ministrů financí a dopravy vyplynulo, že požadavky autodopravců splnit nehodlají.

UNAS a její partnerské organizace vybídly vládu zejména ke 30procentnímu snížení spotřební daně z pohonných hmot na období půl roku, dále stejný krok v případě sazeb mýtného a úlevy na silniční dani. Kabinet premiéra Eduarda Hegera požadavkům zatím nevyhověl. Úřady tvrdily, že se dopravci spojili se sympatizanty krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, dopravci ale politizaci svého protestu odmítli.

Kvůli protestu na hranicích s Českou republikou se už v úterý vytvořila na české straně dálnice D2 kolona kamionů. Výraznější dopravní komplikace tam ale nenastaly, autodopravci kamiony v pravidelných intervalech uvolňovaly a řidiči využívají i jiné přechody. UNAS později oznámila, že po dohodě s policií hodinu před polednem přechod Brodské/Břeclav uvolnila, a to kvůli chystanému přesunu vojenského konvoje. Po jeho průjezdu tam hodlá v protestu pokračovat.

Šéf UNAS Stanislav Skala ČTK řekl, že termín ukončení protestu na přechodu Brodské/Břeclav zatím nebyl stanoven. Nepotvrdil tak informaci Ředitelství silnic a dálnic, že protest autodopravců omezí provoz na tamním úseku české dálnice D2 zřejmě až do soboty. Skala rovněž uvedl, že má informace zatím jen o přesunu zmíněného konvoje, a nikoliv o případných dalších přejezdech vojáků přes hranice.

Ministr financí Igor Matovič novinářům řekl, že s protestujícími dopravci jednat neplánuje a nezvažuje ani snížení spotřební daně na pohonné hmoty. Ministr dopravy Andrej Doležal zase zmínil dřívější úlevy, které dopravci získali od státu. Řekl také, že nyní nevidí prostor na další slevy na mýtném a že s dopravci po schůzce minulý pátek nehodlá opět jednat, dokud budou protestovat na silnicích.

UNAS upřesnila, že blokádu rozšíří na tři silniční hraniční přechody Slovenska s Maďarskem a na jeden s Polskem. Auta během dne zablokovala také přechod Šahy/Parassapuszta s Maďarskem. Unie připravuje také protest na dalším hraničním přechodu s Českem, a to Drietoma/Starý Hrozenkov, jakož i na jednom z dalších přechodů s Maďarskem. Jiné sdružení silničních dopravců Česmad Slovakia se k nynějším protestům nepřipojilo.

Autodopravci ale nejsou jediní, kdo teď na Slovensku protestuje. Nespokojení slovenští farmáři, kteří žádají demisi ministra zemědělství Samuela Vlčana, už v úterý protestovali na jednom z důležitých silničních tahů na východním Slovensku. V protestu pokračovali i dnes.

Slovenští autodopravci blokovali hraniční přechody už před parlamentními volbami v roce 2020. Tehdejší vláda pak návrhům UNAS částečně vyhověla, a to ohledně úlev na mýtném. Nový kabinet, které vzešel z voleb, pak prosadil snížení sazeb silniční daně na autobusy, těžká nákladní vozidla, kamiony i návěsy.

Zdroj : ČTK