České dráhy zrušily soutěž na pronájem až 20 motorových vlaků pro Středočeský a Pardubický kraj. Nepřišla žádná nabídka.  Tendr na tři menší vlaky pokračuje. Dopravce chtěl pronájmem překlenout dobu do dodání už objednaných nových vlaků PESA, případně zajistit provoz na modernizovaných tratích, pro které se nové vozy budou nakupovat později.

Zakázka na 20 větších motorových vlaků počítala s pronájmem od letošního května na 56 měsíců s možností prodloužení do konce roku 2029 díky tříleté opci. Odhadovaná hodnota zakázky byla podle serveru 956 milionů korun. České dráhy vypsaly v únoru také zakázku na pronájem tří menších motorových vlaků na necelé dva roky za 22 milionů korun. U této soutěže skončila lhůta pro podání nabídek, dopravce ji zatím nezrušil a tendr nechce komentovat, píše Zdopravy.

Větší motorové vlaky typu DMU 140 měly mít kapacitu přibližně 140 míst k sezení, menší typu DMU 70 měly mít 65 míst. Vozidla měla být nízkopodlažní s univerzálním prostorem pro přepravu lidí na vozíku, kočárků a jízdních kol a jejich rychlost měla být alespoň 120 kilometrů za hodinu, respektive 90 km/h.

Pronajaté vlaky chtějí dráhy nasadit především ve Středočeském a Pardubickém kraji. Mohly by tak jezdit například na tratích Praha – Rudná u Prahy – Beroun – Rakovník, Praha – Kladno, Choceň – Litomyšl a Česká Třebová – Moravská Třebová. Přesné využití chtěl dopravce projednat s dodavatelem vlaků.

Zdroj  :ČTK

DPP