České dráhy zveřejní výsledky svého hospodaření za první pololetí letošního roku. Za celý loňský rok skupina zlepšila výsledek hospodaření meziročně o více než dvě miliardy a vykázala hrubý zisk 396 milionů korun, a to zejména díky návratu cestujících po pandemii covid-19. Podnikatelský plán skupiny pro celý letošní rok počítá s dalším zlepšováním hospodaření.

Pozitivní trend návratu lidí do vlaků je viditelný i z nedávno zveřejněné statistiky přepravených cestujících za první pololetí, kdy České dráhy přepravily přes 79 milionů cestujících, což je meziročně o čtyři miliony lidí více. Největší růst zájmu zaznamenaly v mezistátní dopravě. V roce 2019 však přepravily přes 91 milionů cestujících.

Skupina České dráhy loni vykázala hrubý zisk 396 milionů korun, což je proti předchozímu roku lepší hospodářský výsledek o více než dvě miliardy korun. Po zdanění však firma vykázala konsolidovanou ztrátu 139 milionů korun. Zisková byla nákladní doprava, naopak osobní skončila v minusu. Výsledku pomohl návrat cestujících po koronavirové krizi. Dopravce v loňském roce přepravil 157 milionů zákazníků, meziročně o 36 milionů více.

Skupinu Českých drah tvoří osobní dopravce a nákladní ČD Cargo. Do skupiny patří i Výzkumný ústav železniční, poskytovatel datových služeb ČD Telematika nebo poskytovatel ICT služeb ČD Informační systémy. Skupina zaměstnává kolem 23.500 lidí.

Zdroj: ČTK